PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wynagrodzenia w przemyśle i w budownictwie. Gdzie zarobisz najwięcej?

  • Autor: AW
  • 12 cze 2017 11:26

Wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich województwach, największy w kujawsko-pomorskim, lubuskim i świętokrzyskim, a najmniejszy w lubelskim i mazowieckim - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego sytuacji społeczno-gospodarczej w województwach.

Wynagrodzenia w przemyśle i w budownictwie. Gdzie zarobisz najwięcej?
W sektorze przedsiębiorstw wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich województwach (fot. Pixabay)
REKLAMA

• W I kwartale br. przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku.

• Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przemyśle w I kwartale 2017 r. wyniosło 4409,12, zaś w budownictwie - 4265,74 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wzrosły średnie wynagrodzenia w przemyśle. Ale relacja do średniej krajowej w przemyśle jest korzystna tylko w 12 województwach.

• W porównaniu z analogicznym okresem ub. roku relacja przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w budownictwie do średniej krajowej poprawiła się w 7 województwach.

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale 2017 r. wyniosło 4390,54 zł i było o 4,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (przed rokiem wzrost o 3,7 proc.).

Wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich województwach, największy w kujawsko-pomorskim (o 7,1 proc.), lubuskim (o 6,5 proc.) i świętokrzyskim (o 6,2 proc.), a najmniejszy w lubelskim (o 0,9proc.) i mazowieckim (o 3 proc.).

Najwyższy poziom wynagrodzeń utrzymywał się nadal w województwach: mazowieckim, pomorskim i śląskim (odpowiednio 121,5 proc., 103,4 proc. i 101 proc. średniej krajowej), przy czym w mazowieckim i śląskim wynagrodzenia rosły wolniej, a w pomorskim szybciej niż średnio w kraju.

Najniższy poziom wynagrodzeń, podobnie jak w okresach poprzednich wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim (o 18,6 proc. mniej niż średnio w kraju). W grupie województw o najniższym wynagrodzeniu znalazły się również: podkarpackie, świętokrzyskie i podlaskie (od 16,9 proc. do 16,1 proc. mniej niż średnia w kraju).

źródło: GUS
źródło: GUS

Pensje w przemyśle w górę w 12 województwach

Relacja przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw do średniej krajowej, w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku poprawiła się w 12 województwach (od 2,1 p. proc. w kujawsko-pomorskim do 0,1 p. proc. w opolskim).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagrodzenia w przemyśle i w budownictwie. Gdzie zarobisz najwięcej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA