×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wynagrodzenia w Polsce wzrosły o 3 proc. w ujęciu realnym

  • Justyna Koc
    jk
  • 4 sty 2018 11:50

Dane wskazują, że nominalnie wynagrodzenia wzrosły o 4,9 proc., ale realnie - o 3 proc. Jak wpłynie to na presję płacową?

Wynagrodzenia w Polsce wzrosły o 3 proc. w ujęciu realnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Według prognoz w 2018 r. inflacja w jeszcze większym stopniu będzie pomniejszać nasze dochody.

• - Przy wydrenowanym rynku pracy i niskiej aktywności zawodowej w Polsce może przełożyć się to na znacznie silniejszą niż w 2017 r. presję płacową w sektorze przedsiębiorstw - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.

W grudniu 2017 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w nieco mniejszym stopniu rok do roku niż w poprzednich 3 miesiącach - wynika z danych GUS. Był to jednak najsilniejszy grudniowy wzrost od 2012 r.

Czytaj też: Wynagrodzenia w Polsce w 2018 r. Jakie będą?

W całym 2017 r. inflacja wyniosła 2 proc. (po 11. miesiącach wynosiła 2 proc. i grudzień nie zmienił nic).

- Co prawda jesteśmy poniżej celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc., ale odzwyczailiśmy się przez ostatnie 4 lata (2013-2016) od takich wzrostów cen i od tego, że obniżają one naszą siłę nabywczą - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Realny wzrost wynagrodzeń

Dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń brutto w całej gospodarce narodowej w trzecim kwartale 2017 r. wskazują, że nominalnie wynagrodzenia wzrosły o 4,9 proc., ale realnie - o 3 proc. Pracujący w sektorze przedsiębiorstw zarabiali w trzecim kwartale o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej, ale realnie - o 4,1 proc. więcej. Znacznie gorzej mieli pracujący w sferze budżetowej - ich wynagrodzenia brutto wzrosły w znacznie mniejszym stopniu niż w firmach, bo o 1,8 proc.

- Realnie pracownicy sektora publicznego nie zyskali realnie nic na wzroście gospodarki i wzroście płac. Co prawda ich przeciętne wynagrodzenia brutto są wyższe o prawie 15 proc. niż wynagrodzenia pracowników w sektorze przedsiębiorstw, ale brak realnego wzrostu dochodów z pracy w sytuacji, gdy gospodarka rośnie w tempie ponad 4 proc. nie jest motywujący. Takie są konsekwencje wyraźnego przyspieszenia wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Presja płacowa wzrośnie?

W 2018 r. inflacja w jeszcze większym stopniu będzie pomniejszać nasze dochody. NBP prognozuje, że wyniesie ona w tym roku 2,3 proc., przy czym ceny żywności i energii będą rosły szybciej - o 2,7-2,8 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagrodzenia w Polsce wzrosły o 3 proc. w ujęciu realnym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA