Wynagrodzenia w administracji: Pięć miliardów na trzynastki dla urzędników

Dodatkowe wynagrodzenia roczne rosną w lawinowym tempie. Z danych resortu finansów wynika, że w 2014 roku na trzynastki w samorządach wydano o ok. 50 mln zł więcej niż w 2013 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia w administracji: Pięć miliardów na trzynastki dla urzędników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

31 gru 2014 8:13


W sumie do pracowników samorządowych trafiło w ten sposób 3,9 mld zł. W pozostałych instytucjach publicznych, w tym ministerstwach i urzędach wojewódzkich, wypłaty wyniosły łącznie 1,219 mld zł - donosi"Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Ciepła i nieźle płatna posada za minimum pracy. Urzędnicy wzorowi tylko na papierze

Zdaniem ekspertów kolejne rekordy będą bite w I kwartale 2015 r., kiedy szefowie wypłacą dodatkowe wynagrodzenie za 2014 r. Powody coraz większych wydatków na ten cel są co najmniej dwa: wzrost zatrudnienia (głównie w samorządach), a także automatyczne podwyższanie nagród i dodatków stażowych.

Urzędy muszą wypłacać te pieniądze, bo dodatkowe wynagrodzenia roczne przysługuje każdemu, kto przepracował co najmniej sześć miesięcy w danym roku kalendarzowym. Trzynastka to nic innego jak 8,5 proc. pełnego wynagrodzenia otrzymanego za cały 2014 r.

Czytaj też: "Mówienie, że urzędnicy dostają pensje tylko za przychodzenie do pracy jest krzywdzące"

Eksperci uważają, że rząd powinien zlikwidować to świadczenie. - Nie ma sensu, aby system motywacyjny opierał się na stałych dodatkach - mówi dr Stefan Płażek, adwokat z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.