Wynagrodzenia lekarzy rezydentów: Podwyżek nie będzie, mogą być protesty

• Porozumienie Rezydentów OZZL, które od dłuższego czasu domaga się podwyżek, organizuje kolejną akcję mającą nagłośnić ich postulaty – „recepta na dobrą zmianę”.
• Ministerstwo Zdrowia nie planuje obecnie zmiany ich wynagrodzeń, a lekarze rezydenci nie wykluczają protestów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia lekarzy rezydentów: Podwyżek nie będzie, mogą być protesty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

4 maj 2016 13:13


Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformowało w środę (4 maja), że w związku z nieskutecznością dotychczasowych działań, czuje się zmuszone do podjęcia kolejnych.

Rezydenci nie wykluczają czynnej akcji protestacyjnej; podkreślają, że działania prowadzone będą "w sposób, który nie będzie niekorzystny dla pacjentów".

Przekonują, że niskie wynagrodzenie lekarza rezydenta to jedna z największych przeszkód, która uniemożliwia wielu lekarzom w Polsce zdobycie specjalizacji.

Młodzi lekarze, odbywający szkolenie specjalizacyjne, apelują, by w przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty znalazł się przepis podwyższający pensje rezydentów.

Ile zarabiają lekarze rezydenci?

Wynagrodzenie lekarza rezydenta, regulowane zapisami tej ustawy, wynosi obecnie "70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok".

Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego w pierwszych dwóch latach rezydentury wynosi, jak podawało w lutym MZ, 3170 zł, po dwóch latach rezydentury - 3458 zł, zaś w dziedzinach określonych jako priorytetowe wynosi odpowiednio - 3602 zł oraz 3890 zł (są to kwoty brutto).

W ocenie OZZL jest to wysokość nieadekwatna do wykształcenia lekarzy rezydentów, wykonywanej przez nich pracy, wielkiej odpowiedzialności, jaką ponoszą, a także do kosztów, które są zmuszeni ponieść w trakcie szkolenia.

Bez nadziei na poprawę aż do 2017 r.?

Lekarze rezydenci wysłali w lutym list ws. podwyżek do premier Beaty Szydło. MZ informowało wówczas, że środki zabezpieczone aktualnie w budżecie państwa na pokrycie kosztów szkolenia specjalizacyjnego lekarzy rezydentów nie pozwalają na podwyższenie ich wynagrodzenia, bez jednoczesnego ograniczenia liczby rezydentur.

W udostępnionym w środę stanowisku Porozumienia Rezydentów OZZL wskazano, że 19 kwietnia na konferencji uzgodnieniowej dotyczącej projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, wszystkie jego postulaty zostały odrzucone.

Porozumienie Rezydentów OZZL przekazało, że także na spotkaniu z wiceministrem Jarosławem Pinkasem 25 kwietnia jego przedstawiciele zostali poinformowani, że w 2017 r. sytuacja lekarzy rezydentów nie ulegnie poprawie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.