×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wynagrodzenia dla rodzin zastępczych będą wyższe. W życie wchodzą nowe przepisy

 • Autor: PAP/jk
 • 29 sty 2023 12:33

Wchodzi w życie nowelizacja, która zmienia przepisy w praktycznie wszystkich obszarach związanych z pieczą zastępczą; liczymy, że rozwiązania te przyczynią się do przyspieszenia procesu deinstytucjonalizacji - powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Wynagrodzenia dla rodzin zastępczych będą wyższe. W życie wchodzą nowe przepisy
Wynagrodzenie przysługujące rodzinie zastępczej zawodowej i osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka wzrośnie z kwoty nie niższej niż 2168,76 zł do kwoty nie niższej niż 4100 zł miesięcznie (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Wynagrodzenie przysługujące rodzinie zastępczej zawodowej i osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka wzrośnie z kwoty nie niższej niż 2168,76 zł do kwoty nie niższej niż 4100 zł miesięcznie.
 • Natomiast w przypadku rodzin pełniących funkcję pogotowia rodzinnego z kwoty nie niższej niż 2819,39 zł do kwoty nie niższej niż 5084 zł.
 • Do ustawy wprowadzono także zmiany w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego przysługujących pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

1 lutego wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka, rozwiązania służące rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej, poprawę organizacji procedur adopcyjnych, a także ułatwienie procesu adaptacji dziecka w rodzinie przysposabiającej.

"To bardzo duża nowelizacja, która zmienia przepisy w praktycznie wszystkich obszarach związanych z pieczą zastępczą. Liczymy, że zmiany przyczynią się do przyspieszenia procesu deinstytucjonalizacji" - podkreśliła w rozmowie z PAP wiceminister Barbara Socha.

Deinstytucjonalizacja polega na przejściu z opieki w placówkach instytucjonalnych do pieczy świadczonej w rodzinnych formach.

Według danych MRiPS w 2021 r. w pieczy zastępczej umieszczonych było 72 941 dzieci (wobec 72 063 w 2020 r.; to wzrost o 1,2 proc.). 56 656 dzieci przebywało w pieczy rodzinnej, a 16 285 dzieci w pieczy instytucjonalnej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Wynagrodzenia dla rodzin zastępczych będą wyższe. W życie wchodzą nowe przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Piotr 2023-01-31 11:56:11

  Coś pięknego prawie tyle co na kasie w dyskoncie, mamy zaraz podpisać aneks.4100 i ani centa więcej wiwat powiaty PCPR ŻENADA!!!

 • Mirek 2023-01-30 16:08:41

  A co z rodzinami spokrewnionymi (nie będącymi zawodowymi) mającymi w pieczy zastępczej swoje wnuki i otrzymującymi na dzień dzisiejszy zasiłek w kwocie 786zł ich też dosięgają podwyżki, inflacja a nie są waloryzowane

  • jola 2023-01-31 13:56:35

   Chyba takie rodziny nie są brane pod uwagę. Może jesteśmy inni.gorsi

 • Darek 2023-01-30 14:21:23

  Finanse finansami. Tu zawsze będzie dyskusja. Bo mało itd. Ale bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie centralnego rejestru. I konkurencyjności PCPR ów. To ostatnie to Mistrzostwo Świata. Co do ogólnego spojrzenia to ręce opadają jeśli idzie o ogólne pojęcie Pieczy Zastępczej w naszym społeczeństwie. Trzeba chcieć się poświęcić, żeby ratować dzieci. Mało kto ma pojęcie o tym, że trzeba to robić. Ludzie czasem łzę uronią i po temacie. Jesteśmy Rodziną Zastępczą Zawodową z wieloletnim doświadczeniem. I nie poddajemy się. Nie ma w ogóle informacji nt w mediach. Tylko seniorzy i inne tematy. Gdyby tak tzw autorytety zajęły się promowaniem Pieczy to może przyniosło by to jakiś skutek. Po za tym są dzieci które nie nadają się do Rodziny Zastępczej. Tylko Placówka. Są to przypadki. Ale są. My tego doświadczyliśmy. No i jeszcze jedno; przytłaczająca większość urzędników nie ma pojęcia z czym ma do czynienia. Jeśli sami mieliby na wychowaniu chodź jedno dziecko u siebie w rodzinie to wiedzieli by o co chodzi. Oni godz. 15.00 i do domu. A my całą dobę. Głowa do góry. Damy radę.

 • Monia 2023-01-30 12:21:53

  No właśnie my też rodzina spokrewniona jeszcze chore dziecko które potrzebuje lakarzy my chodzimy prywatnie więc kasę jaka dostajemy idzie na lekarzy i dojazdy a opłacenie przedszkola jedzenie ubrania i jakie kolwiek wyjazdy z dzieckiem to za co a nawet za to że dziecko chora żadna pomoc finansową się nie należy bo mama nie ma praw zabranych

 • Ewa 2023-01-30 10:22:42

  A co z rodzinami spokrewnionymi ? Zasiłek 786 zł który otrzymuje na wnuka

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA