PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wynagradzanie pracowników samorządowych: Zmiany w rozporządzeniu problemem dla samorządów

• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić zmiany w rozporządzeniu o wynagradzaniu pracowników samorządowych.

• Według Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich nikt nie wie, jakie będą skutki finansowe zmiany rozporządzenia.

• Samorządowcy podkreślają też, że problemem jest nie tylko nowy taryfikator czy tabele płac, ale rosnące koszty opłacania pracowników i konkurencja o nich z sektorem prywatnym.

Wynagradzanie pracowników samorządowych: Zmiany w rozporządzeniu problemem dla samorządów
Krzysztof Żuk zapowiada podwyżki w lubelskim magistracie. Jak bedzie w innych urzędach? (fot.lublin.eu)
REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poprosiło samorządy o oszacowanie skutków finansowych, jakie przynieść ma zmiana rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przypomnijmy, projekt wprowadza m.in. wyższe minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.

Zdaniem resortu pracy, rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 lipca 2017 r., co ciekawe to data przesunięta w porównaniu z pierwotnie planowaną na 1 stycznia 2017 r., ale i tak zaskakująca część samorządowców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Nie są mi znane ustalenia dotyczące lipca br. Powiem więcej, byłbym zdumiony takim terminem – twierdzi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich. – Podnosiliśmy, by trakcie roku budżetowego nikt nam już nie grzebał w finansach, tym bardziej że jeszcze nikt nie policzył, jakie będą skutki tych zmian.

A jego zdaniem skutki będą dla budżetów znaczące, w związku z tym samorządy chciałyby poznać źródło pokrycia dodatkowych. – Jesteśmy po rewolucji związanej z podniesieniem 1 stycznia br. płacy minimalnej. Po wejściu nowych tabeli trzeba będzie znów pozmieniać mnóstwo dokumentów wewnętrznych, uzgadniać płace ze związkami zawodowymi. Tego nie da się zrobić szybko. Jeśli rozsądny projekt, bo obecny może ulec jeszcze zmianom, pojawiłby się w najbliższych 2-3 miesiącach, to myślę, że 1 stycznia 2018 r. będzie racjonalny na wprowadzenie go w życie – kontynuuje Wójcik.

Jak podkreśla, samorządy obecnie mają wystarczające instrumenty kształtowania wynagrodzeń. Podobnego zdania jest Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala, który z ramienia Unii Miasteczek Polskich zasiada w Zespole Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

– Taryfikator pensji to rzecz trzeciorzędna, bo i przy obecnym kształcie rozporządzenia można dobrze wynagradzać swoich pracowników. Problemem są ograniczone środki. Ja sam mam zamrożoną pensję na niezmienionym poziomie od 2008 r. – mówi Gołembiewski. – Bardziej niż wzrost poszczególnych kwot w tabelach cieszyłby mnie wzrost dochodów własnych samorządów. A póki co zwiększa się stronę wydatkową, którą i tak będą za chwilę obciążać większe wydatki na sferę oświatową – wylicza burmistrz.

Na to, że samorządom przybywa zadań, a kolejne reformy nie niosą ze sobą zabezpieczeń finansowych zwraca uwagę też Krzysztof Iwaniuk, burmistrz Terespola, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagradzanie pracowników samorządowych: Zmiany w rozporządzeniu problemem dla samorządów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA