PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wynagradzanie pracowników samorządowych w górę

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych w pierwszych 17 kategoriach zakłada rozporządzenie przedstawione przez resort pracy.

Wynagradzanie pracowników samorządowych w górę
MP podkreśla, że rozporządzenie nie sprawi, że pensje urzędników ulegną zmianie. (fot. PTWP)
REKLAMA

W nowelizacji przewidziano ujednolicenie dwóch dotychczasowych tabel z kategoriami zaszeregowania, uzupełnienie wykazu stanowisk w szczególności o zawody informatyczne oraz zmianę zasad przyznawania dodatku funkcyjnego.

Projekt ocenił Związek Miast Polskich. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Samorządowcy ze Związku Miast Polskich pozytywnie odnieśli się do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, ale wciąż uważają, że pewne kwestie należy doprecyzować. Uważają, że wysokość zarobków włodarzy miast i gmin powinna być powiązana z efektami.

- Prezydenci dużych miast, Gdańska, Warszawy, Krakowa, zarabiają zdecydowanie za mało. Nie może być tak, żeby prezydent dużego miasta, mający ogromną odpowiedzialność na swoich barkach, zarabiał mniej niż dobry pracownik w korporacji, od którego zdecydowanie mniej zależy - uważa Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, członek Zarządu ZMP.

Związek podkreśla, że rozporządzenie nie sprawi, że pensje urzędników ulegną zmianie, choć zależy to od zapisów regulaminów wynagradzania w poszczególnych JST. W niektórych spowoduje ono nadmierne wzrosty i miasta będą musiały zmieniać dotychczasowe regulacje. Dlatego – w opinii samorządowców - takie rozporządzenie, narzucające od góry równe rozwiązania dla różnych gmin, nie jest dobre.

Czytaj więcej tutaj. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagradzanie pracowników samorządowych w górę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA