PARTNERZY PORTALU

Wstyd przed Europą. Nasi pracodawcy się nie popisali

  • Justyna Koc
    jk
  • 28 cze 2021 20:00

Z badania firmy ADP wynika, że 66 proc. mężczyzn w związku ze zmianami i nowymi obowiązkami w czasie pandemii otrzymało podwyżkę lub premię. W przypadku kobiet odsetek ten wynosi zaledwie 55 proc. Niestety Polska znacznie odbiega od Europy, gdzie średnia dla 17 krajów w przypadku mężczyzn wynosi 69 proc. a dla kobiet - 66 proc.

Wstyd przed Europą. Nasi pracodawcy się nie popisali
Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio 14,1 proc. mniej od mężczyzn (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jedną z konsekwencji pandemii COVID-19 było nałożenie na pracowników dodatkowych obowiązków lub zmiana ich roli w firmie.
  • Choć sytuacja dotknęła w tym samym stopniu pracowników obu płci, to jednak aż 10 proc. mniej kobiet otrzymało za to dodatkowe wynagrodzenie – wynika z badania firmy ADP, międzynarodowego dostawcy rozwiązań kadrowo-płacowych.
  • Blisko co trzecia kobieta uważa, że w czasie pandemii zmniejszyły się możliwości rozwoju jej umiejętności.

Wyniki badania „People at Work 2021: A Global Workforce View”, które objęło 32 tys. pracowników z 17 krajów, w tym Polski, jasno pokazują zwiększenie zakresu obowiązków pracowników w czasie trwania pandemii COVID-19.

Aż 34 proc. ankietowanych w Polsce stwierdziło, że otrzymało dodatkowe zadania, a 15 proc. – nowe role w firmie. I choć w przypadku tych pierwszych, wskaźnik odpowiedzi mężczyzn i kobiet jest podobny (33 proc. vs 35 proc.) to zmianę lub objęcie nowego stanowiska deklaruje 19 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet.

Nierówności w płacach nadal istnieją

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku benefitów finansowych. Aż 66 proc. mężczyzn przyznaje, że w związku ze zmianami i nowymi obowiązkami otrzymali podwyżkę lub premię. W przypadku kobiet odsetek ten wynosi zaledwie 55 proc. Co ciekawe, pod tym Polska znacznie odbiega od Europy - średnia dla 17 krajów w przypadku mężczyzn wynosi 69 proc. a dla kobiet - 66 proc.

- Czas kryzysu to dla wielu firm wyzwanie nie tylko pod kątem finansowym, ale także organizacyjnym. Luki kadrowe i nieobecności wywołane problemami zdrowotnymi sprawiają, że na pozostałych pracowników nakładane są nowe obowiązki. Pracodawcy, często walcząc o zachowanie pozycji rynkowej, wymagają też od zatrudnionych dodatkowego zaangażowania. Niestety, wyniki badania udowadniają, że nie wiąże się z odpowiednim wynagrodzeniem, a co gorsza mamy do czynienia nawet z dyskryminacją płacową – mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wstyd przed Europą. Nasi pracodawcy się nie popisali

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • motór 2021-06-29 07:58:56

    i znowu te biedne pokrzywdzone luką płacową kobiety, które wybierają niżej płatne zawody.. Płaci się za kompetencje, nie za płeć. Jestem zwykłym inżynierem bo tak wybrałem, ale mam znajomą prawniczkę która zarabia prawie 3 razy więcej.. buuu luka płacowa, dyskryminują mnie, kobieta zarania więcej ode mnie!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA