Wskaźnik Dobrobytu: Realne wynagrodzenia rosną coraz wolniej

Wskaźnik Dobrobytu - obliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych - prawie nie zmienił swej wartości we wrześniu. Zwalniające tempo spadku cen oraz utrzymujące się tempo wzrostu wynagrodzeń powoduje, że realne wynagrodzenia rosną coraz wolniej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wskaźnik Dobrobytu: Realne wynagrodzenia rosną coraz wolniej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

17 wrz 2015 11:48


Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, we wrześniu pozostał na zbliżonym poziomie do tego sprzed miesiąca - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

- Był to drugi miesiąc, kiedy wskaźnik ani się nie pogorszył, ani nie poprawił. Niewielka, lecz zmniejszająca się deflacja nieznacznie ogranicza siłę nabywczą gospodarstw domowych w stosunku do sytuacji sprzed roku. Latem konsumenci zwykle mniej płacą za żywność, jednak przed rokiem taniała ona w większym stopniu niż obecnie - podkreślili eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wzrost zatrudnienia utrzymuje się

Jak zaznaczyli, deflacja od kilku miesięcy słabnie, a tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. To powoduje - ich zdaniem - że realne wynagrodzenia w ostatnich miesiącach rosną coraz wolniej.

- Tempo wzrostu zatrudnienia, pomimo pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych, nie przekracza w ostatnich miesiącach 1 proc. w skali roku. W konsekwencji w gospodarce słabnie znaczenie popytu wewnętrznego - ocenili eksperci BIEC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.