Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych mają prawo do 100 proc. zasiłku chorobowego, jeżeli ich niezdolność do pracy nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na podwyższony zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy.

Nowe przepisy umożliwiają wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września, do 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych. Przeliczenie zasiłku będzie następowało na wniosek.
Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca/zleceniodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS).
📌 Zatrudnieni w podmiotach leczniczych, całodobowych jednostkach pomocy społecznej i strażacy ochotnicy mają prawo do #zasiłek w wysokości 1⃣0⃣0⃣% podstawy wymiaru jeśli:
— ZUS (@zus_pl) December 11, 2020
🔸 są w #kwarantanna, #izolacja
🔸 albo są na #eZLA z powodu #COVID19.
Więcej👇https://t.co/PVKAMkBrHV
Na 100 proc. wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem zasiłku chorobowego w wymiarze 100 proc., mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada.
Zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo (np. pracownikom) jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą).

KOMENTARZE (0)