×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wróci wyższy wiek emerytalny? Minister nie pozostawia złudzeń

 • Autor: PAP/AKC
 • Opublikowano: 14 cze 2022 14:13

Gdy mówimy o środkach z KPO, opozycja zaczyna opowiadać, że chcemy wydłużyć wiek emerytalny. Nic bardziej błędnego. Przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać - zapowiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wróci wyższy wiek emerytalny? Minister nie pozostawia złudzeń
Rząd zapewnia, że nie zamierza podnosić wieku emerytalnego (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
 • Przywróciliśmy wiek emerytalny. 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. Dziś, gdy mówimy o środkach z KPO, opozycja zaczyna opowiadać, że chcemy wydłużyć wiek emerytalny - mówiła szefowa MRiPS podczas II Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej i Targów Seniora Silver Silesia w Bielsku-Białej.
 • Nic bardziej błędnego. My ten wiek przywróciliśmy nie po to, by go wydłużać - podkreślała. 
 • Wprowadzamy rozwiązania, które pomagają podjąć decyzję, czy czujemy się na siłach i chcemy dalej pracować, czy chcemy przejść na emeryturę - mówiła.

Jak podkreślała minister Maląg, rząd wprowadza różne rozwiązania korzystne dla seniorów, m.in. w systemie podatkowym. To kwestia 30 tys. kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie emerytur bez podatku do kwoty 2,5 tys. zł. "Od lipca sytuacja się zmieni, ponieważ próg podatkowy z 17 proc. obniży się do 12 proc. Sytuacja dla emerytów będzie jeszcze bardziej korzystna" - wyjaśniła.

Minister podkreśliła, że w polityce podatkowej ważne jest też wprowadzenie PIT-0 dla osób, "które czują się na siłach, by jeszcze pracować, dzielić się swoim doświadczeniem i mieć z tego jeszcze korzyści".

"My takie rozwiązania wprowadziliśmy. Nie jest odprowadzany podatek do 120 tys. zł" - powiedziała.

Czytaj też: Emerytury w górę. ZUS zwaloryzował konta

Marlena Maląg podkreśliła zarazem, że tematyka polityki senioralnej jest dla rządu bardzo ważna.

"Seniorów mamy blisko 10 mln. To coraz większa grupa, która powinna zostać otoczona stosownym wsparciem" - mówiła. Wskazała, że rządowi zależy, by sytuacja seniorów była oparta na dwóch silnych filarach. Pierwszy jest finansowy. To wzmocnienie poprzez świadczenia czy godną rewaloryzację. Drugi wiąże się z pobudzaniem aktywności osób starszych.

Minister podkreśliła, że obecne czasy są trudne. "Po pandemii koronawirusa, czyli kiedy ratowaliśmy każde miejsce pracy, teraz jest wojna na Ukrainie. A więc sytuacja związana z inflacją i sytuacja geopolityczna wymaga odpowiedniego wsparcia, które dotyczy nie tylko rodzin z małymi dziećmi, ale także seniorów, bo dochody tej grupy są niższe. Rozwiązania wprowadzone w tarczy antyinflacyjnej wspierają osoby starsze. Dlatego 14. emerytura jest wprowadzana, aby pomóc w ten trudny czas" - mówiła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Wróci wyższy wiek emerytalny? Minister nie pozostawia złudzeń
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Damian. 2022-06-15 09:37:39

  Pani Minister zapomniała o emeryturach stażowych.Ale jak nie pamiętają o tym autorzy pomysłu tj. Andrzej i Piotr Duda to Pani Minister też może.Kpina i obłuda.

 • A 2022-06-15 05:31:44

  Oni się nie martwią.Inwestują po ponad 4mln, 20 mln uczciwie zarobionych pieniędzy.Tylko pytam gdzie to uczciwie można zarobić.Pracuję ponad 20 lat,sił ubywa ,A milionów na końcie nie ma.

 • mandingo 2022-06-14 15:03:21

  Rząd w ogóle nie widzi rozwiązania dla ludzi którym z uwagi na długi staż pracy brak sił nie pozwala dalej pracować. Ale mundurowym jak najbardziej po 15 latach służby daje emeryturkę. Nawet w wieku 65 lat wystarczy 20-25 lat stażu pracy. W każdym państwie unijnym jest ustawa umożliwiająca wcześniejsze przejście na emeryturę, przed wiekiem powszechnym, ale Bruksela ma nas Polaków za idiotów. Ważne, że prezydent wywalczył sobie emeryturkę w wieku 53 lat oszukując naród. Cóż mi po zwaloryzowanym koncie w ZUS jak nie wiadomo czy się dożyje wieku emerytalnego jak zdrowie straciłem ciężko pracując przez ponad 40 lat. A oni jeszcze sobie żarty robią że mi jeszcze dołożą parę lat pracy

 • Anka 2022-06-14 13:12:39

  PiS po prostu wprowadzi taką ustawę, że wybór będzie pomiędzy śmiercią z głodu na emeryturze albo praca do 75 roku życia, jak podwyższenie podatków składką zdrów.

 • Dr 2022-06-14 12:43:22

  To chory rząd powino być 60 dla mężczyzn a 65 dla kobiet moim zdaniem

  • Marek 2022-06-15 12:21:06

   Taki wiek mamy teraz 65 mężczyzna 60 kobieta ja właśnie za rok idę na mke 65lat chyba że kopne w kalendarz

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA