PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wraca moda na rzemiosło. W tych zawodach jest szansa na lepsze zarobki

  • Autor: PAP/JP
  • 19 maj 2021 12:22

Ludwisarz, dekarz czy piwowar to zawody, które mogą skorzystać z powracającej mody na rzemiosło. W perspektywie najbliższych lat zarobki osób tych profesji będą rosnąć - prognozują eksperci Personnel Service. Dodali, że małe szanse na wzrost wynagrodzeń mają zaś rodzimi maszyniści i krawcy.

Wraca moda na rzemiosło. W tych zawodach jest szansa na lepsze zarobki
Osoby, które zdecydują się na kształcenie w zawodach: piwowar, ludwisarz, kowal, dekarz i brukarz mogą spać spokojnie (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jak podano w środowej informacji Personnel Service, eksperci przygotowali zestawienie Top 11 zawodów, które w najbliższych latach przeżyją renesans oraz oszacowali ich szanse na wzrost wynagrodzeń w ciągu najbliższych 5-10 lat.
  • "W Polsce brakuje specjalistów z fachem w ręku. Jest to pochodna m.in. likwidacji szkół zawodowych" - podkreślili.
  • Przyznali, że młodzi ludzie niekoniecznie garną się do takich zawodów jak cieśla czy dekarz, ale wskazali, że dla wielu jest to "lepsza ścieżka kariery niż nadal popularne kierunki, jak np. ekonomia czy socjologia".

Według specjalistów osoby, które zdecydują się na kształcenie w zawodach: piwowar, ludwisarz, kowal, dekarz i brukarz mogą spać spokojnie. Np. zarobki piwowara już teraz sięgają od 4 do 6 tys. zł brutto, do tego należy doliczyć różnego rodzaju dodatki i benefity. Z kolei ludwisarze, którzy wykonują m.in. odlewy dzwonów czy posągów, już kilka lat temu zarabiali ponad 5 tys. zł. brutto, a z roku na rok ich pensje rosną. Z dużymi szansami na podwyżkę są też kowale - szczególnie wyspecjalizowani: artystyczni czy materiałoznawcy. Obecnie mediana ich zarobków - jak wskazano - wynosi ok. 4 tys. zł brutto. W ocenie Personnel Service na wzrost pensji mogą też liczyć też dekarze (obecne zarobki od 3,2 tys. do 7 tys. zł brutto) oraz brukarze (aktualnie od 3 tys. do nawet 6 tys. zł brutto).

Zdaniem cytowanego prezesa Personnel Service Krzysztofa Inglota "duża szansa na wzrost wynagrodzeń" to pochodna rosnącego popytu na te zawody. Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach browarnictwo staje się coraz popularniejsze, podobnie rośnie moda na wzornictwo użytkowe. "Branża budowlana również nie zwalnia, w związku z czym nadal będą potrzebni brukarze czy dekarze, przy czym ci ostatni mają szansę na większe zarobki w związku z rozwojem fotowoltaiki, która montowana na dachach zyskuje coraz większą popularność" - ocenił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wraca moda na rzemiosło. W tych zawodach jest szansa na lepsze zarobki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA