Wojsko, wynagrodzenia: Nie ma porozumienia ws. podwyżek dla pracowników

• Podwyżki cywilnych pracowników wojska w tym roku i w latach następnych będą tematem kolejnej tury rozmów związkowców z MON na początku maja.
• Na razie nie doszło do porozumienia.
• Minister Antoni Macierewicz zapewnił, że intencją MON jest satysfakcjonujące zwiększenie płac.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wojsko, wynagrodzenia: Nie ma porozumienia ws. podwyżek dla pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 kwi 2016 19:13


Związki chcą po 600 zł podwyżki, dotychczasowa propozycja resortu to niespełna 200 zł. Po środowym (27 kwietnia) spotkaniu związkowcy, którzy przedstawili prezentację, w której przekonywali, że żądana przez nich podwyżka jest możliwa przy obecnym budżecie MON, mówili, że po stronie ministerstwa dostrzegają wolę porozumienia.

"Ponieważ nie doszliśmy do oczekiwanego efektu końcowego, przerwaliśmy negocjacje, będą one zakończone 6 maja. Resort pracuje nad zbliżeniem swojego stanowiska do naszych propozycji" - powiedział prezes Związku Zawodowego Militaria, należącego do OPZZ, Krzysztof Paluch.

"W prezentacji oparliśmy się na ustawie budżetowej, budżecie MON i środkach zaplanowanych na bieżący rok, porównaliśmy to z realizacją za pierwszy kwartał i widzimy możliwości uruchomienia wyższych kwot niż pierwotnie zakładał resort" - zaznaczył Marek Kazimierczak ze Związku Pracowników Wojska "Tarcza".

Jak dodał Paluch, związki przekazały wiceministrowi Bartłomiejowi Grabskiemu "jednoznaczne stanowisko sfrustrowanych pracowników, którzy mają przygotowane spory zbiorowe", gdyby nie doszło do porozumienia. "Nie chcemy tego, jest ćwiczenie Anakonda, jest lipcowy szczyt NATO" - zaznaczył. Ocenił, że w budżecie MON są pieniądze pozwalające spełnić żądania związkowców. Zapewnił, że porozumienie nie będzie polegać na zgodzie związków na zaproponowanej przez MON kwocie 185 zł.

Czytaj też: Ile zarobią żołnierze i cywile w 2016 roku?

Związki zapowiedziały zgodę, by podwyżka o 600 zł nastąpiła od kwietnia, a nie - jak żądały wcześniej - od stycznia. "Jeżeli to nie będzie 600 zł, jesteśmy elastyczni" - powiedział Kazimierczak.

Szef MON Antoni Macierewicz potwierdził że resort pracuje nad zbliżeniem stanowiska do propozycji związkowych. "To są bardzo trudne prace i bardzo trudne rozmowy. Kierunkowa dyrektywa dla pana ministra Grabskiego była taka, żeby w maksymalnie możliwym stopniu wyjść na przeciw tym potrzebom" - powiedział Macierewicz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.