PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wojna o pracowników trwa. Już nie tylko Lidl i Biedronka podnoszą pensje

W tym roku po raz kolejny sieci handlowe podniosły wynagrodzenia swoim pracownikom. Lidl, Biedronka, Kaufland, Tesco - oni już przyznali podwyżki. Czy to jednak wystarczy, by przyciągnąć kandydatów?

Wojna o pracowników trwa. Już nie tylko Lidl i Biedronka podnoszą pensje
Wynagrodzenie, choć jest czynnikiem wyjątkowo docenianym przez pracowników, nie jest jedynym aspektem. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Wynagrodzenie jest podstawowym elementem walki o kandydatów w branży handlowej.
  • Jak zauważa Mateusz Żydek z Randstad, sieci handlowe chcą zmienić pokutujące w społeczeństwie opinie o pracy w handlu, bazujące na negatywnych doświadczeniach pracowników sprzed dekady.
  • Anna Tietianiec z Manpower wskazuje natomiast, że dodatki pozapłacowe mogą stanowić równie skuteczny element w walce o pozyskanie i utrzymanie talentów.

Sieci handlowe prężnie rozwijają się na polskim rynku. Lidl zapowiedział, że w tym roku będzie poszukiwać ponad 2 tys. pracowników sklepów, centrów dystrybucji oraz centrali.

- Każdego roku otwieramy kilkadziesiąt nowych sklepów i tym samym systematycznie zwiększamy zatrudnienie. Aktualnie nasz zespół liczy około 20 tys. osób zatrudnionych w ponad 700 sklepach Lidl, jak również w 11 (wkrótce 12) centrach dystrybucyjnych i centrali – mówi dla PulsHR.pl Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communication w Lidl Polska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Największa część naszego zespołu jest zatrudniona w sklepach i to właśnie w tym obszarze prowadzimy najintensywniejsze rekrutacje - dodaje.

O planach rekrutacyjnych mówi również największy prywatny pracodawca w Polsce, zatrudniająca ponad 70 tys. osób - sieć Biedronka. W 2019 roku zwiększonyła zatrudnienie netto o ponad 3,5 tys. osób.

- Najczęściej poszukujemy pracowników do naszych sklepów, głównie na stanowisko sprzedawcy-kasjera oraz do centrów dystrybucyjnych, których aktualnie mamy 16 w całej Polsce. Chcąc elastycznie reagować na zapotrzebowanie potencjalnych kandydatów w 2019 r. w Biedronce utworzyliśmy dodatkowe, rozdzielne funkcje kasjera oraz pracownika sklepu, który zajmuje się organizacją towarów na sali sprzedaży. Jest to szczególnie istotne np. dla studentów, którzy mogą łączyć pracę z zajęciami czy osób na emeryturze, które często ze względu na kwestie zdrowotne preferują pracę wyłącznie przy kasie – komentuje dla PulsHR.pl Marta Śliwińska, starszy menedżer ds. budowania wizerunku pracodawcy w sieci Biedronka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojna o pracowników trwa. Już nie tylko Lidl i Biedronka podnoszą pensje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA