PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wiemy, o ile wzrosną emerytury w 2023 roku. Rząd podał tzw. wskaźnik waloryzacji

  • Autor: PAP/JP
  • 13 lip 2022 16:17

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. będzie zwiększony na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. – wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Wiemy, o ile wzrosną emerytury w 2023 roku. Rząd podał tzw. wskaźnik waloryzacji
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Czytaj też: Błyskawicznie przybywa Polaków z groszową emeryturą. Jest ich już kilkaset tysięcy

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w środę projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku będzie na poziomie ustawowego minimum.

Taką propozycję rząd przedstawił w czerwcu Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Rada nie wypracowała jednak zgodnego stanowiska w tej sprawie.

Czytaj też: Emerytury stażowe to niższy wiek emerytalny i niższe emerytury

W razie nieuzgodnienia stanowiska RDS w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia. Rozporządzenie musi uwzględniać informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent jest znany po podaniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1338,44 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 1003,83 zł brutto.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wiemy, o ile wzrosną emerytury w 2023 roku. Rząd podał tzw. wskaźnik waloryzacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • belmondo 2022-07-14 09:52:26

    A może tak z oceną waloryzacji poczekać do końca roku. Na pewno będzie wtedy wyższa.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA