×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wielki grzech polskich pracodawców. Im mniejsza firma, tym gorzej

 • Justyna Koc
  jk
 • 30 lip 2021 13:50

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), w latach 2018-2020 inspektorzy przeprowadzili łącznie blisko 45,5 tys. kontroli, w trakcie których stwierdzili nieprawidłowości w kwestii wypłacania pensji. Oznacza to, że średnio podczas co piątej kontroli stwierdzono naruszenia przepisów Kodeksu pracy regulujących kwestie wynagrodzeniowe.

Wielki grzech polskich pracodawców. Im mniejsza firma, tym gorzej
Im większa firma, tym mniej nieprawidłowości w kwestii wynagrodzeń (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Z kontroli PIP wynika, że najczęściej pracodawcy nie wypłacali pensji w terminie. Kolejnym uchybieniem było niewypłacanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
 • Cześć pracodawców nie rekompensowała pracy w nadgodzinach, a u innych odnotowano naruszenia w zakresie miejsca i formy wypłaty wynagrodzenia.
 • Im większa firma, tym mniej nieprawidłowości w kwestii wynagrodzeń.

Według danych PIP, najczęściej problemy z wypłacaniem wynagrodzeń mieli pracodawcy z branży: handel i naprawa (24,3 proc. ogółu kontroli w latach 2018-2020). Tu za są firmy z sektorów: przetwórstwo przemysłowe (17,6 proc.), transport i gospodarka magazynowa (11,9 proc.), budownictwo (10,7 proc.), zakwaterowanie i usługi gastronomiczne (6,2 proc.), a także usługi administrowania - sekcja ta obejmuje m.in. agencje zatrudnienia i pracy tymczasowej, biura turystyczne, agencje ochrony osób i mienia, firmy zajmujące się sprzątaniem (5,8 proc.).

Źródło: PIP
Źródło: PIP

Im większa firma, tym mniej uchybień. Jak informuje PIP, najwięcej nieprawidłowości w kwestii wynagrodzeń zauważono w firmach zatrudniających do 9 osób (48,1 proc. ogółu kontroli prowadzonych w latach 2018-2020). Kolejne na liście były podmioty zatrudniające między 10 a 49 osób (31,9 proc.), od 50 do 249 osób (13,1 proc.) oraz zatrudniające co najmniej 250 osób (6,9 proc.).

- Powyższe może wynikać z faktu, iż podmioty zatrudniające liczną załogę dysponują zazwyczaj pracownikami, do których obowiązków należy prawidłowa organizacja czasu pracy i dokonywanie rozliczeń, z reguły też posiadają większe rezerwy budżetowe, z których mogą skorzystać w razie braku środków finansowych na wypłatę świadczeń należnym pracownikom - wyjaśnia PIP w sprawozdaniu.

Pensje po terminie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Wielki grzech polskich pracodawców. Im mniejsza firma, tym gorzej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Malwina 2021-08-02 11:22:46

  Nie wyobrażam sobie, żeby moi pracownicy mieli nie dostać wypłat na czas... Przecież każdy ma swoje zobowiązania! Dlatego cieszę się, że mam zgrany zespół i mogę ufać moim ludziom, i jak pojadę na targi reklamy do Nadarzyna to firma zostaje w dobrych rękach. Oni wiedzą, że jeśli ja jadę gdzieś, zadbać o rozwój firmy to tak samo dbam o ich zarobki i ich rozwój. Sama sukcesu nie osiągnę

 • Proboszcz 2021-08-02 09:48:36

  Ja wiem z czego wynika taka statystyka bo nikt nie odważy się sprawdzić korporacji

 • Przemek 2021-08-02 09:33:43

  No jakby się rząd na JDG i "klasę średnią 4k" nie uwziął to może by nie było upadłości, zamykania biznesów i potrzeby kombinowania. Wielu prywaciarzy kombinuje ale nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Najlepsze jest to, że wszyscy wiedzą, że ci "prywaciarze Janusze" płacą najwięcej podatków ale każdy uważa że ma im największe prawo w dupe nakopac

 • Kacper 2021-08-01 10:08:02

  W znaczej części firm płacą minimalna na papierze, a reszta a do koperty to norma. Pracodawcy unikają płacenia należnych podatków i okradają przyszłych emerytów to PL norma. Ukrócenie tego procederu przyniosłoby większy przypływ z podatków i zwiększone emerytury dla przyszłych emerytów tam zatrudnionych.

 • Mariusz 2021-08-01 08:48:17

  Dlaczego wszystkich małych firm nie skontrolują i dlaczego zatrudniają pracowników że stawką 17 zł brutto jaka była w zeszłym roku a nie 18.30 brutto co reszta w łapę dała i kontrolę ominęła?

  • Iwona 2021-08-01 09:23:32

   A co powiesz jak płacą 10- 12 a firma ma się dobrze i jeszcze bez rejestracji.O pracę trudno w niektórych miastach i chamy to wykorzystują.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA