PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Większość Polaków chce więcej oszczędzać. Zarobki nie grają roli

  • Autor: PAP/JP
  • 14 lip 2022 10:45

55 proc. respondentów chce więcej oszczędzać - to trend niezależny od wysokości dochodów. Wskutek pandemii o 40 proc. wzrósł odsetek osób, które planują zwiększyć skalę oszczędności na starość, a 1/3 chce na emeryturze mieć pewne źródło dochodu- poinformował Deloitte.

Większość Polaków chce więcej oszczędzać. Zarobki nie grają roli
Wskutek pandemii o 40 proc. wzrósł odsetek osób, które planują zwiększyć skalę oszczędności na starość (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Zdaniem "ponad jednej trzeciej" uczestników badania wydarzenia takie jak pandemia mają istotny wpływ na ich oszczędności. "Dla większej liczby respondentów nie była to zmiana na lepsze" - zaznaczono.
  • Jak podano w informacji "ponad jedna czwarta ankietowanych zamierza przeznaczyć zaoszczędzone kwoty na ewentualne większe, niespodziewane wydatki, które mogą ponosić w przyszłości".
  • Przeciętnie na świecie "jedynie 35 proc." respondentów ocenia, że jest wystarczająco zabezpieczona finansowo na okres emerytalny.

W czwartek firma doradcza Deloitte opublikowała wnioski z przeprowadzonego przez siebie badania "An impact of COVID-19 on savings: A rising sense of financial insecurity", które dotyczyło wpływu pandemii Covid-19 na oszczędzanie. Badanie zostało przeprowadzone w Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. "Kolejne zagrożenia dla światowej gospodarki, niesione najpierw przez Covid-19, a w ostatnim czasie przez wojnę w Ukrainie, powodują, że znaczna część konsumentów odeszła od popularnego wcześniej przeznaczania nadwyżek gotówkowych na konsumpcję" - ocenili eksperci.

Zdaniem "ponad jednej trzeciej" uczestników badania wydarzenia takie jak pandemia mają istotny wpływ na ich oszczędności. "Dla większej liczby respondentów nie była to zmiana na lepsze" - zaznaczono. "15 proc. badanych uważa, że w takich okolicznościach udało im się zgromadzić więcej środków, ale aż 19 proc., że ich odłożone kwoty zmalały. Dla 7 proc. z tej drugiej grupy te spadki były znaczące, osiągając poziom nawet przekraczający 25 proc." - wymienia Deloitte.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Tragiczne wydarzenia globalne i ich niekorzystny wpływ na światową gospodarkę znajdują odzwierciedlenie w zmianie deklarowanych przez konsumentów postaw w obszarze finansów osobistych. 55 proc. respondentów badania Deloitte na świecie postanowiło więcej oszczędzać i co ciekawe, takie plany deklarują konsumenci niezależnie od poziomu osiąganego dochodu" - skomentował cytowany w informacji Przemysław Szczygielski, przedstawiciel Deloitte w Polsce. "Może to oznaczać, że nie jest to chęć jedynie odrobienia utraconych środków, ale trwała zmiana zachowań i chęć długofalowego zabezpieczenia swoje finansowej przyszłości" - wskazał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większość Polaków chce więcej oszczędzać. Zarobki nie grają roli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA