Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Z raportu „Kobiety w IT 2023” możemy się dowiedzieć, że najliczniejsza grupa kobiet znad Wisły (27,5 proc.) w branży zarabia między 4,5 a 7 tys. zł netto.
- Aż 71 proc. dostało podwyżkę w ciągu ostatniego roku, choć z obecnych zarobków zadowolona jest nieco ponad połowa z nich (56 proc.).
- Z kolei kobiety z Polski, Ukrainy, Węgier, Czech i Holandii mają średnio o 13 proc. niższą pensję niż mężczyźni. Najlepsza sytuacja jest w Polsce, gdzie specjalistki IT zarabiają o 4,2 proc. mniej. 66 proc. kobiet w branży technologicznej nie wie, ile zarabiają mężczyźni na tym samym stanowisku i o tym samym poziomie doświadczenia.
Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce na pięciu informatyków przypada jedna informatyczka. Wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn. Czyli udział Polek w sektorze wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie (24. miejsce).
Jak wygląda ich sytuacja na rynku pracy? Polski portal pracy No Fluff Jobs, oraz firma biotechnologiczna Roche Informatics Poland sprawdziły, jak pracuje się w IT nie tylko Polkom, ale również kobietom z Ukrainy, Węgier, Czech i Holandii.
Awanse i zmiana pracy – co motywuje kobiety z IT?
Z raportu "Kobiety w IT 2023" wynika, że aż 40 proc. polskich specjalistek pracujących w IT awansowało w 2022 roku. Te, które nie są zadowolone, szukają nowego zajęcia. W minionym roku 42 proc. kobiet w sektorze technologicznym zmieniło pracę, w tym zrobiło to 61 proc. juniorek. Dla porównania w Ukrainie w tym samym czasie awansowało ponad 54 proc., specjalistek, w Czechach ponad 31 proc., w Holandii ponad 26 proc., a na Węgrzech 25 proc.
Przygoda z IT dla większości Polek, które pracują lub dopiero poszukują pracy, zaczęła się od przebranżowienia, na co wskazało 42,8 proc. ankietowanych. Co ciekawe, wśród matek ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i sięga 52 proc. Natomiast 22,6 proc. kobiet w IT przybyło do branży w związku ze studiami kierunkowymi. Zdecydowana większość z nich, bo aż 76 proc., przebranżowiła się do IT w wyniku samodzielnej nauki.
Dla porównania na Węgrzech i w Czechach największy odsetek kobiet pierwszą styczność z programowaniem miała już w szkole podstawowej (Węgry: blisko 8 proc., a Czechy: ponad 6 proc.) natomiast w trakcie szkoły średniej na Węgrzech (ponad 11 proc.) i w Holandii (blisko 14 proc.).
Co czwarta kobieta w IT zarabia w przedziale od 4,5 tys. do 7 tys. złotych netto
Już 71 proc. Polek z branży dostało podwyżkę w ciągu ostatniego roku, choć z obecnych zarobków zadowolona jest nieco ponad połowa z nich (56 proc.). Według wyników badania 27,5 proc. specjalistek IT nad Wisłą zarabia między 4,5 a 7 tys. złotych netto. Z kolei co piąta kobieta z branży otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 7-9,5 tys. złotych netto, a kolejne 15 proc. mieści się w przedziale 9,5 tys. do 12 tys. złotych netto.
Źródło: Kobiety w IT 2023, No Fluff Jobs, Roche Informatics Poland
Najwyższe zarobki odnotowano w Holandii, gdzie specjalistki IT deklarowały, że 27 proc. z nich zarabia w przedziale 9,5, a 12 tys. złotych, 23 proc. od 12 do 14 tys. złotych, 17 proc. od 14 do 16,5 tys. złotych, 12 proc. od 16,5 do 19 tys. złotych, 4 proc. od 19 do 21 tys. złotych oraz 6 proc. powyżej 23,5 tys. złotych. Natomiast najwięcej najniższych pensji było w Ukrainie, gdzie 15 proc. kobiet w IT zarabia od 1 do 2,5 tys. złotych, a 26 proc. od 2,5 do 4,5 tys. złotych.
– Nie od dziś wiemy, że dobre wynagrodzenie to podstawa satysfakcji z pracy. Dla osób poszukujących nowego zatrudnienia wiedza o zarobkach to kluczowy element ogłoszeń. Z badania wynika, że aż 94,5 proc. kobiet uważa, iż widełki wynagrodzenia to ważny element ogłoszeń o pracy – komentuje Paulina Król, chief people and operations Officer w No Fluff Jobs.
Kobiety w IT wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni
Kobiety w IT mają średnio o 13 proc. niższą pensję niż mężczyźni. Najlepsza sytuacja jest w Polsce, gdzie specjalistki IT zarabiają o 4,2 proc. mniej niż mężczyźni.
Dla porównania: w Holandii mniej o 14,2 proc., Czechach o 16,4 w Ukrainie o 18,25 proc., a na Węgrzech aż o 17,2 proc. Jednocześnie, jak wynika z badania, 66 proc. kobiet w branży technologicznej nie wie, ile zarabiają mężczyźni na tym samym stanowisku i o tym samym poziomie doświadczenia.
Największe wyzwania zawodowe dla kobiet w IT w 2022 roku
Polki odpowiadając na pytanie dotyczące największych wyzwań zawodowych z zeszłego roku najczęściej wymieniały: dbanie o samopoczucie i radzenie sobie ze stresem (43 proc.), spadek motywacji (42 proc.) oraz zmieniająca się sytuacja gospodarcza na świecie (26 proc.).
Natomiast największym wyzwaniem dla kobiet z Ukrainy (66 proc.), Czech (46 proc.) i Węgier (46 proc.) było dbanie o samopoczucie i radzenie sobie ze stresem. Specjalistki IT z Holandii najczęściej wskazywały natomiast spadek motywacji (34 proc.).
Polki wybierają głównie testing i project management. Programistek jest ok. 21 proc. Testing (15 proc.), project management (10 proc.) i UX/UI (8 proc.) to najpopularniejsze specjalizacje, w jakich pracują kobiety w IT. W kategoriach stricte programistycznych pracuje ponad 20 proc. specjalistek, najczęściej w backendzie (blisko 9 proc.).
Źródło: Kobiety w IT 2023, No Fluff Jobs, Roche Informatics Poland
Patrząc przez pryzmat kandydatek, które dopiero myślą o wejściu do branży, ponownie dominują te wiążące swoją przyszłość z testowaniem (16 proc.), ale drugą najczęściej wybieraną specjalizacją jest frontend (15,4 proc.), a tuż obok i UX/UI (15,2 proc.).
Porównując pozostałe kraje specjalistki IT z Węgier najczęściej zajmują się testingiem (14 proc.), frontendem (11 proc.) i business analysis, Ukrainki najczęściej stawiają na testing (22 proc.), frontend (17 proc.) i project management (7 proc.). Czeszki, podobnie jak Wegierki, najczęściej obejmują stanowiska w testingu (20 proc.), frontendzie (13 proc.) i business analysis (8 proc.), a kobiety z Holandii najczęściej wybierają frontend (12 proc.), fullstack (10 proc.) oraz project management (6 proc.).
– Wiemy od lat, że kobiety pracujące w IT z powodzeniem funkcjonują w wielu zespołach, gdzie mogą wykorzystać swoje talenty – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.
- Testing i project management stanowią często bardzo dobry punkt wejścia do branży, bo umiejętności wymagane w tych specjalizacjach można zyskać wcześniej także poza IT. Dlatego osoby trafiające do sektora technologicznego z przebranżowienia zwykle są gotowe, by stawić czoła wyzwaniom w nowym środowisku. Jak widać po wynikach badań, specjalistki IT z powodzeniem pracują i mogą pracować w dowolnym zespole – dodaje.
Jak wejść do świata IT i jakie kompetencje są do tego potrzebne?
Praca w IT to zazwyczaj praca zespołowa. Właśnie dlatego, trzy najważniejsze kompetencje, które są potrzebne w tej branży, a które wskazały polskie specjalistki to: umiejętność rozwiązywania problemów (77,4 proc.), umiejętność pracy zespołowej (73,9 proc.) oraz umiejętności analityczne (63 proc.).
Inne wymieniane ważne umiejętności to: krytyczne myślenie (45,6 proc.), umiejętności prezentacji i autoprezentacji (31 proc.), asertywność i umiejętności negocjacyjne (30 proc.), inteligencja emocjonalna (29,5 proc.), umiejętność skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych (28,9 proc.), wysoka odporność na stres (28,8 proc.) oraz umiejętność zarządzania projektami (24,5 proc.) i ludźmi (18,2 proc.).
W jaki sposób Polki w IT zdobywają wiedzę z zakresu branży technologicznej? Według odpowiedzi uczestniczą w kursie lub szkoleniu (50,7 proc.), biorą udział w webinarach (41,6 proc.), uczestniczą w bootcampie (18,2 proc.), uczą się od znajomych (18,2 proc.), kończą studia podyplomowe (17,8 proc.), biorą udział w programie mentorskim (15,3 proc.).
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (11)