PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Więcej w kieszeni pracowników. Minister podał wyliczenia

  • Autor: PAP/KDS
  • 2 lip 2022 12:29

Po zmianach, które weszły w życie 1 lipca 2022 mamy jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową; system bardziej sprawiedliwy - mówił wiceszef MF Artur Soboń. Dodał, że obciążenie podatkowo-składkowe dochodów pracowników spadło o 5 pkt. proc.

Więcej w kieszeni pracowników. Minister podał wyliczenia
Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że w ich efekcie całość obciążeń składkowo-podatkowych jest mniejsza. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W piątek 1 lipca weszły w życie zmiany podatkowe.
  • Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że w ich efekcie całość obciążeń składkowo-podatkowych jest mniejsza.
  • Wyliczył, że obciążenie podatkowo-składkowe dochodów pracowników wynosi obecnie 34,8 proc., a w roku 2015 było to 39,1 proc., a więc obniżyło się ono o 5 pkt. proc.

"Po zmianach podatkowych, po zmianach, które przecinają chaos podatkowy, bo mówienie o tym dzisiaj jest wyłącznie publicystycznym nadużyciem, bo mamy jeden system podatkowy za rok 2022, system który oznacza niższe podatki i wyższą progresję podatkową, czyli krótko mówiąc system bardziej sprawiedliwy dla podatników" - stwierdził podczas sobotniej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Dodał, że system podatkowy, który został wprowadzony, "oznacza wprowadzenie kwoty wolnej w takiej wysokości, w jakiej mają obywatele innych państw Europy Zachodniej, dziesięciokrotnie większej niż za czasów naszych poprzedników".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Za czasów naszych poprzedników mieliśmy system, w którym najbogatsi podatnicy najbardziej - na dobrą sprawę - na tych podatkach zyskiwali" - podkreślił wiceminister finansów.

Jak mówił Soboń, całość obciążeń składkowo-podatkowych jest mniejsza.

"Obciążenie podatkowo-składkowe dochodów pracowników wynosi obecnie 34,8 proc., a w roku 2015 było to 39,1 proc., a więc obniżyło się ono o 5 pkt. proc." - powiedział.

Wskazał, że obecnie obowiązujące rozwiązania zwiększają progresję podatkową, co sprawia, że więcej płacą więcej zarabiający.

"Dzisiaj każdy zarabiający do 18 tys. zł ma niższe obciążenia podatkowe, a zarabiający więcej - zawsze ma wyższe obciążenia niż przed 2021 r." - dodał Artur Soboń.

Wiceminister finansów odniósł się do wypowiedzi przedstawicieli opozycji, dotyczących podatków. "Zderzamy się po stronie opozycji z brakiem jakichkolwiek pomysłów co do systemu podatkowego. Mamy tylko takie głosy jak Marka Belki, który mówił o podnoszeniu VAT do 25 proc. czy Rafała Trzaskowskiego, który utyskiwał na obniżkę podatków. Nie wiemy, jak konkurencja podejdzie do zmian, jakie wprowadziliśmy" - stwierdził Soboń.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej w kieszeni pracowników. Minister podał wyliczenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA