Węgry: Lekarze, pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia dostaną podwyżki

• Rząd węgierski zapowiedział znaczne podwyżki płac w służbie zdrowia, by zapobiec odpływowi specjalistycznych kadr z kraju. 
• O porozumieniu ze związkami zawodowymi w tej sprawie powiadomił minister ds. zasobów ludzkich Zoltan Balog.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Węgry: Lekarze, pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia dostaną podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 cze 2016 14:48


Podwyżki będą przysługiwały około 100 tys. osób. Stawki podstawowe pracowników opieki medycznej wzrosną w tym roku o 26,5 proc., w listopadzie przyszłego roku o 12 proc., a w listopadzie 2018 i 2019 roku po 8 proc. - oświadczył Balog.

Jak powiedział, w tym i przyszłym roku na podwyżki w służbie zdrowia zostanie przeznaczone 100 mld forintów (1,4 mld zł), co oznacza, że w latach 2012-2019 pensje pracowników służby zdrowia wzrosną prawie dwukrotnie.

Minister wyraził nadzieję, że uda się w ten sposób powstrzymać odpływ pracowników z węgierskiej służby zdrowia. Jak zaznaczył, w przypadku niektórych specjalności - przede wszystkim tych, w których najbardziej brakuje kadr - tegoroczna podwyżka może wynieść nawet 34-35 proc.

W państwach Zachodu pracują tysiące węgierskich lekarzy i pielęgniarek. Ich zarobki przekraczają tam węgierskie wynagrodzenia 4-, a nawet 5-krotnie.

Czytaj też: Szydło: Będą zmiany w systemie służby zdrowia. W lipcu rząd przedstawi propozycje

Według węgierskiego portalu Index w ciągu ostatnich 10 lat kraj opuściło około 10 tys. lekarzy; obecnie jest na Węgrzech 2 tys. wakatów lekarskich. W samej Wielkiej Brytanii pracuje 1800 węgierskich lekarzy i znacznie więcej pielęgniarek.

Portal pisze, że przeciętna pensja 35-letniego lekarza specjalisty wynosi na Węgrzech 200 tysięcy forintów (2780 zł) netto, a 50-letniego - 300 tysięcy (4180 zł).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.