Według większości Polaków ochroniarze zarabiają za mało

Polacy w większości uważają zawód ochroniarza za ważny i zdają sobie sprawę z ich niskich zarobków. Jednocześnie w większości przetargów na usługi ochroniarskie najważniejszym kryterium jest niska cena.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Według większości Polaków ochroniarze zarabiają za mało

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 paź 2015 15:03


Wyniki badań przeprowadzonych przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia wskazują, że prawie 91 proc. badanych Polaków uważa zawód ochroniarza za ważny i potrzebny. Aż 86 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że zawód ten powinien cieszyć się większym szacunkiem.

Jednocześnie 80 proc. respondentów twierdzi, że osoby wykonujące tę profesję powinny być lepiej wynagradzane. Aż 74 proc. badanych uważa ponadto, że obecność pracowników ochrony zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, jednak 82 proc. Polaków nie chciałoby wykonywać zawodu ochroniarza.

Usługi ochrony są świadczone na szeroką skalę zarówno w sferze publicznej, jak i w sektorze prywatnym. Zatrudnienie ochroniarzy jest powszechne już nie tylko w galeriach handlowych, budynkach biurowych, urzędach państwowych czy obiektach strategicznych, ale staje się normą również w szpitalach czy szkołach.

Niestety, pomimo tak dużego zapotrzebowania, stawki za godzinę pracowników zatrudnionych w branży ochroniarskiej systematycznie spadają – w składanych ofertach bardzo często kształtują się one na poziomie połowy ustawowego minimalnego wynagrodzenia lub niewiele wyższym. Taka kwota uniemożliwia zatrudnienie profesjonalnego pracownika w oparciu o umowę o pracę.

Jak najniższa cena

- Statystyki dobitnie pokazują, że zawód ochroniarza – spełniający tak potrzebną funkcję w niemal każdym miejscu użyteczności publicznej – nie cieszy się popularnością wśród Polaków. Mimo, że wypowiadamy się na temat tej profesji z należytym szacunkiem, jednocześnie większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak słabo wynagradzane jest ta zajęcie – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym - zauważa Marek Kowalski, przewodniczący rady zamówień publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Zaznacza, że liczne instytucje z całego kraju wciąż ogłaszają przetargi na usługi ochroniarskie, w których najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Skandaliczne jest to, że podmioty publiczne godzinę pracy ochroniarza bardzo często wyceniają poniżej ustawowego minimum, które obecnie wynosi 13 zł bez VAT, a także nie zastrzegają klauzul społecznych dotyczących zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.