PARTNERZY PORTALU

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Minister zapowiada spotkanie

  • Autor: PAP/JP
  • 24 sty 2023 15:24

Na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że do przeanalizowania zostało m.in. to, jakie roczniki nauczycieli mogłyby skorzystać z tego przywileju.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Minister zapowiada spotkanie
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Tomasz Gzell)
REKLAMA

Szef MEiN był pytany na konferencji prasowej o projekt ustawy przywracający nauczycielom wcześniejsze emerytury.

Minister poinformował, że na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi, na którym ten temat będzie poruszony.

"Projekt jest bardzo prosty. Treść artykułu 88 Karty nauczyciela, który nauczyciele stracili w 2009 r., za czasów rządów Donalda Tuska i pani Katarzyny Hall z Platformy Obywatelskiej, byłej minister edukacji, jest prosty. Nie treść tego projektu jest problemem" - zaznaczył szef MEiN.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Minister zapowiada spotkanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • belfer 2023-01-25 10:26:11

    W 1982 roku do KN został wprowadzony zapis o emeryturach nauczycielskich po 30 latach pracy w tym 20 przy tablicy, dokładnie opisane jest to w art. 88 KN. Zapis ten dotyczy wszystkich nauczycieli zatrudnionych przed dniem 01 stycznia 1999 roku. Tylko w przypadku nauczycieli prawo zostało zmienione z mocą działającą wstecz, ewenement na skalę światową. Pacta sunt servanda - umów należy dotrzymywać. Ileś lat temu ktoś zdecydował się rozpocząć pracę jako nauczyciel (przykładowo ja w mojej skromnej osobie) i wyłącznym kryterium wyboru było owe prawo. Ten ktoś pracował jako nauczyciel, prawo do wcześniejszej emerytury obowiązywało, przepracował ileś lat i nagle zabiera się tej osobie to prawo. Od pewnego natomiast momentu nauczyciele rozpoczynający pracę z góry wiedzieli, że emerytura po 30 latach nie obowiązuje, więc ci nie mają pretensji, że państwo złamało umowę pod tym względem. Oszukane natomiast czują sie takie osoby, które podjęły pracę na innych warunkach, pracowały np. 20 lat i nagle zlikwidowano (odebrano) im prawo do emerytury.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA