×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wciąż korzystna sytuacja na rynku pracy

  • Autor: PAP/AH
  • 17 sie 2018 13:45

Sytuacja na rynku pracy pozostaje korzystna, a wyhamowanie dynamiki zatrudnienia to bardziej efekt ograniczeń podażowych, niż wyhamowania popytu na pracę - informują analitycy Banku Millennium w komentarzu do piątkowych danych GUS. Zdaniem ekspertów BZ WBK, popyt na pracę pozostanie silny, a wzrost wynagrodzeń będzie przyspieszał.

Wciąż korzystna sytuacja na rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

- Wzrost zatrudnienia spowolnił do 3,5 proc. r/r z 3,7 proc. r/r w czerwcu (zgodnie z naszymi prognozami i wobec konsensusu 3,6 proc. r/r) po wzroście o 9 tys. m/m. Spowolnienie było spowodowane głównie efektem wysokiej bazy statystycznej (+20 tys. m/m w lipcu 2017), podczas gdy najnowszy odczyt był jednym z najmocniejszych lipców w ostatnich latach. Naszym zdaniem popyt na rynku pracy pozostanie silny - czytamy w komentarzu analityków BZ WBK.

Jak podali, wzrost płac obniżył się do 7,2 proc. r/r z 7,5 proc. r/r w czerwcu (ich prognoza: 7,3 proc. r/r, rynek: 7,6 proc. r/r).

W ocenie analityków, wynik z czerwca był zawyżony przez jednorazowe wypłaty w górnictwie, lipiec więc należy po prostu traktować jak normalizację wzrostu płac.

Przypominają, że szczegółowe dane o strukturze wzrostu płac i zatrudnienia zostaną opublikowane pod koniec miesiąca. "Oczekujemy, że wzrost wynagrodzeń będzie przyśpieszał w nadchodzących miesiącach. Silny rynek pracy będzie wsparciem dla dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych i konsumpcji prywatnej" - czytamy.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2018 roku wyniosło 4 tys. 825,02 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 7,2 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rdr wzrosło o 3,5 proc. 

Wciąż korzystna sytuacja na rynku pracy

Zdaniem analityków Banku Millennium, sytuacja na rynku pracy pozostaje korzystna, a wyhamowanie dynamiki zatrudnienia to bardziej efekt ograniczeń podażowych, niż wyhamowania popytu na pracę.

Sektor gospodarstw domowych pozostawać będzie wsparciem dla wzrostu gospodarczego, gdyż rosnące dochody oraz optymistyczne nastroje będą sprzyjały wzrostowi konsumpcji prywatnej.

Według analityków z Banku Millennium wyhamowanie dynamiki zatrudnienia (w ujęciu rok do roku wzrost zatrudnienia był najniższy od grudnia 2016 r.) to w głównej mierze efekt wysokiej bazy statystycznej sprzed roku, a także nasilających się ograniczeń podażowych na rynku pracy.

Zwracają uwagę, że stopa bezrobocia znajduje się obecnie na rekordowo niskim poziomie i utrzymanie wzrostów zatrudnienia na dotychczasowym poziomie będzie trudne. Popyt na pracę pozostaje w trendzie wzrostowym, na co wskazują wyniki badań koniunktury, natomiast przedsiębiorcy mają coraz większe trudności z uzupełnieniem wakatów, a problem z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników jest coraz silniejszą barierą prowadzenia działalności gospodarczej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wciąż korzystna sytuacja na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • pracownik zdziwiony 2018-08-18 22:15:00

    A którzy to Polacy zarabiają wiecej? Patrzę dookoła i nie widzę. Może mój wzrok gdzieś nie sięga?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA