PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ważny wyrok. Studia podyplomowe są podstawą przedłużenia prawa do renty rodzinnej

  • Autor: PAP/JS
  • 25 wrz 2019 17:40

Osoba pobierająca rentę rodzinną nie traci do niej prawa po ukończeniu 25 roku życia, jeśli jest na ostatnim roku studiów, i zasada ta obowiązuje także wówczas, gdy są to studia podyplomowe - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Ważny wyrok. Studia podyplomowe są podstawą przedłużenia prawa do renty rodzinnej
Jeśli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów, prawo do renty jest przedłużane do zakończenia tego roku studiów (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Jak poinformował zespół prasowy SN w opublikowanym komunikacie, uchwałę podjął skład siedmiu sędziów z Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wskazano w uzasadnieniu uchwały, "przepisy prawa ubezpieczeń społecznych w sposób autonomiczny - na użytek ustalania uprawnień do świadczeń finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - definiują pojęcie studiów". "To zaś oznacza, że forma kształcenia szkolnego określana mianem studiów podyplomowych, która w rozumieniu przepisów określających ustrój szkolnictwa wyższego nie jest uznawana za studia, uprawnia dziecko do pobierania renty rodzinnej wedle takich samych zasad, jak odbywanie zwykłych studiów" - ocenił SN.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z przepisami dziecko ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu do ukończenia 16. roku życia, zaś jeśli się uczy - do ukończenia 25 lat. Ponadto, jeśli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów, prawo do renty jest przedłużane do zakończenia tego roku studiów.

Właśnie w związku z tą ostatnią regulacją powstał problem, którym w środę zajmował się SN. W rozpatrywanej przez ten sąd sprawie młoda kobieta pobierała od 2008 r. rentę rodzinną po zmarłym ojcu i w kolejnych latach przedkładała zaświadczenia potwierdzające kontynuowanie nauki w szkołach wyższych. Ukończyła studia licencjackie, po czym została przyjęta na studia podyplomowe, które planowo miały się zakończyć w 2017 r.

W trakcie tych studiów podyplomowych - w kwietniu 2016 r. - kobieta ukończyła 25 lat. W związku z tym doszło do sporu prawnego z ZUS, czy przysługuje jej prawo do przedłużenia renty. Sprawa ostatecznie trafiła do SN na skutek skargi kasacyjnej ZUS od niekorzystnych dla niego wyroków sądów obu instancji.

Sąd Najwyższy - jak przekazano - rozpoznając skargę kasacyjną organu rentowego, "powziął istotne wątpliwości natury prawnej w zakresie dotyczącym wykładni przepisów". "Kontrowersje interpretacyjne sądu kasacyjnego wzbudził w szczególności sposób rozumienia pojęcia +ostatni rok studiów+" - zaznaczono i dodano, że w związku z tym zdecydowano o przekazaniu pytania prawnego składowi siedmiu sędziów.

W pytaniu chodziło o to, czy osobie, która osiągnęła 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów podyplomowych, przedłuża się prawo do renty rodzinnej do zakończenia tego roku studiów.

"Na tak zadane pytanie Sąd Najwyższy w składzie powiększonym odpowiedział twierdząco" - poinformował w środowym komunikacie zespół prasowy SN.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ważny wyrok. Studia podyplomowe są podstawą przedłużenia prawa do renty rodzinnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA