PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Waloryzacja rent i emerytur 2022. "Zacznie się od kwoty, na której skorzystają emeryci"

Waloryzacji rent i emerytur idzie w kierunku 6 proc., jednak prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu po 7 lutego - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  • Autor: PAP/KDS
  • 1 lut 2022 11:21
Waloryzacja rent i emerytur 2022. "Zacznie się od kwoty, na której skorzystają emeryci"
Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł. (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
REKLAMA

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r.

W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wcześniej informował resort rodziny, ze względu m.in. na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego.

Minister Marlena Maląg pytana na konferencji prasowej o wstępne dane w tym zakresie powiedziała, że waloryzacja "idzie w kierunku 6 proc.".

"Waloryzacja rent i emerytur będzie się odbywała od tej kwoty, na której - dzięki Polskiemu Ładowi - emeryci skorzystają. Prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu. Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy w przestrzeni publicznej podamy informacje" - dodała minister.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego do końca stycznia ogłasza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym. Z kolei do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Waloryzacja rent i emerytur 2022. "Zacznie się od kwoty, na której skorzystają emeryci"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • olaf 2022-02-11 23:47:14

    Niby wszystko fajnie, ale jednak to i tak nie jest proporcjonalny wzrost względem obecnej drożyzny. Ja więc bynajmniej z tego względu pozostałem w ppk, bo koszt niewielki, a jednak na starość człowiek jest zabezpieczony w dodatkową kasę.

    • . 2022-02-13 11:06:29

      Następny trollujący agitator. Piszesz nie na temat.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA