PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wakacje kredytowe stały się faktem. Ustawa podpisana

  • Autor: PAP/JP
  • 14 lip 2022 12:45

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę ws. wsparcia kredytobiorców, przewidującą m.in. wakacje kredytowe i zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W ustawie zawarto też wydłużenie do 31 października tarcz antyinflacyjnych.

Wakacje kredytowe stały się faktem. Ustawa podpisana
Prezydent RP Andrzej Duda podczas podpisania ustawy o pomocy kredytobiorcom (fot. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA
  • Ustawa z dnia 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie w złotych możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych, a także zwiększa o 1,4 mld zł środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
  • Ponadto wydłuża z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych.
  • Podczas czwartkowej uroczystości podpisania ustawy w Belwederze prezydent wskazał, że to nie była łatwa ustawa, bo w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje dotyczące rynku finansowego i banków w kontekście codziennego funkcjonowania gospodarstw domowych.

"Ona dotyczy przede wszystkim pomocy kredytobiorcom. Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili mieszkania, zbudowali domy, wzięli w tym celu kredyty hipoteczne i dzisiaj, wobec wzrostu stóp procentowych i dużej inflacji, bardzo często znaleźli się w trudnej sytuacji" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że ustawa nie oznacza zupełnego zwolnienia ze spłaty kredytu. "Żeby nikt tego, proszę państwa, nie mylił. Trzeba będzie oczywiście te raty kredytowe (...) spłacić później. W istocie jest to płatność odroczona" - wyjaśnił prezydent.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślił, że zależało mu, by ustawa weszła w życie przed końcem lipca; wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. "To umożliwi wszystkim posiadaczom kredytów hipotecznych, których termin zapadalności kolejnej raty kredytu będzie w sierpniu, poczynając od 1 sierpnia do końca miesiąca, wystąpienie (o wakacje kredytowe - PAP) wcześniej, przed terminem zapadalności, co jest konieczne, by móc skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu. Ustawa wejdzie w życie jeszcze w lipcu i przez te dosłownie ostatnie dni lipca będzie już możliwość złożenia wniosku o zawieszenie spłaty kredytu" - wskazał Andrzej Duda.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wakacje kredytowe stały się faktem. Ustawa podpisana

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA