W zagranicznych firmach zarabia się o 60 proc. więcej niż w polskich

Polskie firmy płacą pracownikom o 60 proc. mniej niż zagraniczne. Na jakich stanowiskach i w jakich branżach różnice są najbardziej widoczne?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W zagranicznych firmach zarabia się o 60 proc. więcej niż w polskich

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 cze 2014 9:21


Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2013 roku przez Sedlak & Sedlak, połowa osób zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiała w ubiegłym roku przynajmniej 5 600 zł brutto miesięcznie. W tym samym czasie połowa pracowników zatrudnionych w firmach o przewadze polskiego kapitału otrzymywała miesięcznie przynajmniej 3 500 zł.

Znaczne różnice w wynagrodzeniach występowały też między najlepiej zarabiającymi 25 proc. zatrudnionych w obu rodzajach firm. Zarobki tej grupy w firmach zagranicznych wyniosły przynajmniej 9 300 zł, natomiast w polskich - 5 550 zł.

Jeśli chodzi o stanowiska, największe różnice wynagrodzeń występowały wśród dyrektorów. Zatrudnieni w zagranicznych firmach zarabiali o 82 proc. więcej niż dyrektorzy pracujący w firmach polskich. Najmniejsze różnice, wynoszące 20 proc. na korzyść firm zagranicznych, występowały w wynagrodzeniach pracowników szeregowych.

W obu rodzajach firm najwyższe zarobki odnotowano w branży IT. Połowa zatrudnionych w niej pracowników otrzymywała w firmach z kapitałem zagranicznym więcej niż 7 500 zł. Ich koledzy z firm polskich zarabiali o 32 proc. mniej.

Spośród wybranych stanowisk najniższe wynagrodzenia otrzymywali sprzedawcy i kasjerzy. W polskich firmach połowa z nich zarabiała mniej niż 1 800 zł, przy czym połowa pracowników firm zagranicznych otrzymywała wynagrodzenie poniżej - 2 076 zł. Najwięcej zarabiali Key Account Managerowie oraz osoby na stanowiskach kierowniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.