W Wielkiej Brytanii największy spadek płac

Od połowy 2010 roku średnie godzinowe stawki płac w Wielkiej Brytanii spadły o 5,5 proc. przy uwzględnieniu inflacji - podało w niedzielę BBC, cytując dane biblioteki Izby Gmin, która opracowała je w odpowiedzi na wniosek Partii Pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Wielkiej Brytanii największy spadek płac

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 sie 2013 10:50


Dowodzi to, że w Wielkiej Brytanii doszło do głębokiego spadku siły nabywczej ludności, a zatem poziomu życia. Na terenie Unii Europejskiej większe spadki wystąpiły tylko w Grecji, Portugalii i Holandii. Od krachu finansowego z lat 2008-2009 gospodarka brytyjska była dwukrotnie w recesji, a produkt krajowy brutto jest wciąż o 3,2 proc. niższy niż przed kryzysem.

W tym samym okresie trzech lat średnie wynagrodzenie za godzinę pracy wzrosło w Niemczech o 2,7 proc., a we Francji o 0,4 proc. W Hiszpanii uległo redukcji o 3,3 proc., a na Cyprze o 3 proc. - czyli w obu wypadkach spadek był mniejszy niż w Wielkiej Brytanii. UE jako całość odnotowała zmniejszenie się płac o 0,7 proc., a strefa euro o 0,1 proc.

Oprócz zamrożenia płac negatywny wpływ na poziom życia Brytyjczyków mają cięcia wydatków publicznych i inflacja. Jej obniżka nie jest priorytetem Banku Anglii, który realizuje nadzwyczaj liberalną politykę pieniężną, chcąc w ten sposób ożywić gospodarkę. Stopa inflacji od czterech lat przekracza cel Banku Anglii wynoszący 2 proc. rok do roku, główna stopa procentowa zaś jest na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc. od marca 2009 r.

Rząd odpiera zarzut, że doszło do spadku poziomu życia, wskazując, że zwolnił od podatku pracowników zarabiających poniżej 10 tys. funtów rocznie, na czym skorzystało 2,7 mln zatrudnionych. Zamrożono też akcyzę od benzyny.

W 2009 r. średnia godzinowa stawka płacy w sektorze publicznym wynosiła 16,60 funtów, a w 2011 r. 15,80 funtów. W tym samym czasie średnia godzinowa stawka płacy w sektorze prywatnym obniżyła się z 15,10 funtów do 13,60 funtów - wyliczył Instytut Badań Fiskalnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.