PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie tylko Polska. W Portugalii nauczyciele i budżetówka w antyrządowym proteście

  • Autor: PAP/KDS
  • 10 maj 2019 17:58

Tysiące nauczycieli i pracowników sektora publicznego wzięło w piątek (10 maja) udział w antyrządowej manifestacji w Lizbonie. Protest jest konsekwencją odrzuconego przez parlament systemu awansów i podwyżek dla nauczycieli szkół publicznych.

Nie tylko Polska. W Portugalii nauczyciele i budżetówka w antyrządowym proteście
Adobe Stock
REKLAMA

W piątek w całej Portugalii strajkowali pracownicy kilkuset szkół podstawowych i średnich. Część z nich wzięła udział w popołudniowej manifestacji w stolicy.

Uczestnicy protestu, zorganizowanego przez lewicowe centrale związkowe oraz organizacje pracowników oświaty, podkreślali, że są zdeterminowani, aby walczyć o należne im ich zdaniem kwoty wynagrodzeń z poprzednich lat. W związku z kryzysem portugalskiej gospodarki w 2011 roku wprowadzono w edukacji publicznej oszczędności.

3 maja premier Antonio Costa zagroził dymisją swojego mniejszościowego rządu, jeśli parlament przyjmie ustawę odblokowującą system awansów i podwyżek dla nauczycieli szkół publicznych. Wskazał, że w budżecie nie ma ponad 800 mln euro, które od 2020 r. państwo musiałoby dodatkowo wypłacać co roku nauczycielom. Dodał, że spodziewa się podobnych żądań finansowych od innych grup zawodowych z budżetówki.

Dzień wcześniej wszystkie opozycyjne ugrupowania parlamentarne przegłosowały rządzącą Partię Socjalistyczną (PS), akceptując projekt ustawy dający nauczycielom prawo do ubiegania się o podwyżki zablokowane w ciągu ponad 9 minionych lat.

W piątek parlament odrzucił projekt ustawy dopuszczającej zwrot nauczycielom zablokowanych podwyżek. Przeciwko nowym przepisom głosowali socjaliści, a także centroprawicowe ugrupowania opozycji: socjaldemokraci (PSD) i blok chadecko-ludowy (CDS-PP).

- Cieszę się z wyniku głosowania (…), który kończy kryzys polityczny, w jakim się ostatnio znaleźliśmy, gwarantując naszą stabilizację finansową i wiarygodność międzynarodową - powiedział po głosowaniu premier Costa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie tylko Polska. W Portugalii nauczyciele i budżetówka w antyrządowym proteście

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA