PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W tych regionach wynagrodzenia rosną najszybciej

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 9 wrz 2019 16:01

W pierwszym kwartale 2019 roku pracownicy w woj. małopolskim oraz kujawsko-pomorskim otrzymali najwyższe podwyżki - wynika z danych GUS.

W tych regionach wynagrodzenia rosną najszybciej
Podwyżki miały miejsce we wszystkich województwach. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat sytuacji społeczno-gospodarczej w poszczególnych województwach Polski.
  • W raporcie znajdziemy dane m.in. na temat wysokości wynagrodzeń oraz poziomu ich wzrostu.
  • Okazuje się, że podwyżki miały miejsce we wszystkich województwach. Największe w na Kujawach i Pomorzu (o 8,9 proc.) oraz w Małopolsce (o 8,3 proc.).

Jak podaje GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku wyniosło 5078,87 zł i było o 6,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (przed rokiem wzrost o 7,3 proc.).

Zwiększenie wynagrodzeń odnotowano we wszystkich województwach. Jednak nie w każdym z nich było ono na podobnym poziomie. Z danych GUS wynika, że największymi podwyżkami (w ujęciu procentowym) mogli cieszyć się pracownicy w województwach kujawsko-pomorskim (o 8,9 proc.) i małopolskim (o 8,3 proc.). Wzrost wyższy od średniej dla kraju zanotowano również w województwach: dolnośląskim (o 7,8 proc.), pomorskim (o 7,5 proc.), zachodniopomorskim (o 7,1 proc.) oraz śląskim (o 6,9 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podwyższeniem wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw na najniższym poziomie odnotowano w województwach lubelskim (o 5,4 proc.) i warmińsko-mazurskim (o 5,7 proc.).

Z danych GUS dowiemy się, że najwyższy poziom wynagrodzeń utrzymywał się nadal w woj. mazowieckim i dolnośląskim (odpowiednio o 19,8 proc. i o 3,2 proc. więcej niż średnia w kraju). Wynagrodzenia wyższe niż średnio w Polsce odnotowano również w województwach pomorskim i śląskim (odpowiednio o 2 proc. i o 1,4 proc.). Najniższy poziom wynagrodzeń, podobnie jak w okresach poprzednich, wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim (o 20,2 proc. mniej niż średnio w kraju). W grupie województw o najniższym wynagrodzeniu znalazły się także:  podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie (odpowiednio o: 17,5 proc. oraz po 16,6 proc. mniej niż średnia w kraju).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tych regionach wynagrodzenia rosną najszybciej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA