PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W tej polskiej firmie każdy wie, ile zarabiają inni (w tym szef)

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 kwi 2021 16:12

Startup Traffit, zajmujący się automatyzacją rekrutacji, postawił na jawność wynagrodzeń. W ten sposób chce zatrzymać pracowników w firmie i zmniejszyć rotację.

W tej polskiej firmie każdy wie, ile zarabiają inni (w tym szef)
Niewiele ponad połowa pracowników (54 proc.) chciałaby wiedzieć, ile zarabia ich kolega z pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Firma Traffit stworzyła jasne ścieżki rozwoju dla swoich pracowników, aby wiedzieli, co muszą dokładnie zrobić, by awansować.
  • Opublikowano również listę stanowisk ze stawkami, bez podawania imienia i nazwiska pracownika.
  • Niestety pracodawcy, którzy chcą ujawniać wysokość wynagrodzeń, wciąż należą do mniejszości.

W firmie Traffit przez sześć miesięcy opracowywano ścieżki rozwojowe i finansowe - od stanowiska juniorskiego do dyrektorskiego. Pracodawca chciał, aby pracownik wiedział dokładnie, co musi zrobić, aby wspiąć się na wyższy poziom i zarabiać więcej. Ścieżka kariery ma sześć poziomów. Każdy z nich ma cztery kroki, a na każdym stanowisku można zdobyć 24 punkty. Stworzono specjalny system Traffit Skill Score, gdzie pracownik może porównać własny „wynik”, z liczbą punktów zgromadzonych przez jego współpracowników - informuje serwis Mamstartup.pl. 

- Biorąc pod uwagę stawki i umiejętności ludzi, dopasowaliśmy ich do odpowiednich poziomów np. mid 2 czy senior 1. Mając odpowiedni Traffit Skill Score połączony ze ścieżką rozwoju jesteśmy w stanie łatwiej rozmawiać z pracownikami o ich rozwoju. Czasami mieliśmy taką sytuacją w rekrutacji, że mieliśmy na rozmowie seniora z siedmioletnim doświadczeniem, ale pod względem umiejętności to był dla nas junior. Dlatego chcieliśmy pokazać ludziom, że ich poziom zależy od ich umiejętności, odpowiedzialności, jakie mają i wyników - a nie wyłącznie od stażu pracy - mówi Adrian Wolak ze startupu Traffit w rozmowie z serwisem Mamstartup.pl.

- Opublikowaliśmy na naszej stronie listę stanowisk ze stawkami, nie publikując wprost imienia i nazwiska pracownika. Część stanowisk u nas ma tylko jedna osoba, więc można wywnioskować, o kogo chodzi, np. CEO - dlatego zebraliśmy też od wszystkich pracowników odpowiednie zgody - dodaje Wolak.

Zarobki to temat tabu

Decyzja startupu Traffit nie jest powszechnym rozwiązaniem stosowanym w firmach. Na temat zarobków chcą jednak milczeć nie tylko przedsiębiorcy. Z badania Pracodawców RP wynika, że ujawnianie wysokości wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę to dobry pomysł 75 proc. pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tej polskiej firmie każdy wie, ile zarabiają inni (w tym szef)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA