×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W tej firmie nie negocjuje się podwyżek. O wynagrodzeniach decyduje głosowanie

  • AKC
  • 14 gru 2021 14:49

Amerykańska, technologiczna firma znalazła sposób na oszczędzenie pracownikom trudnych rozmów na temat podwyżek wynagrodzenia. W Expensify wszyscy zatrudnieni głosują nad wynagrodzeniem swoich współpracowników - w tym dyrektora naczelnego - a negocjacje są zabronione.

W tej firmie nie negocjuje się podwyżek. O wynagrodzeniach decyduje głosowanie
Głosowanie w Expensify trwa 10 godzin i odbywa się co pół roku (fot. Wokandapix/pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Jak donosi CBS MoneyWatch, wynagrodzenie w Expensify jest oparte na ocenie współpracowników.
  • Przy dokonywaniu oceny pod uwagę brane są wydajność i "szerszy wkład w firmę".
  • To kontroluje wewnętrzne uprzedzenia, ponieważ nie ma menedżera, któremu trzeba się podlizywać. Wygrywasz, będąc niesamowitym - mówi prezes Expensify, David Barrett.

Nowatorskie podejście do ustalania wynagrodzeń w Expensify, którego technologia pomaga ludziom i firmom rejestrować wydatki, pojawia się w czasie, gdy praktyki wynagrodzeń przechodzą transformację. Większy nacisk kładziony jest na przejrzystość zasad wynagradzania załogi.

"Coraz więcej stanów i miejscowości wprowadza przepisy zakazujące firmom pytania o historię wynagrodzeń osób ubiegających się o pracę, ponieważ często blokuje to kobiety i osoby kolorowe - które historycznie otrzymywały niższe wynagrodzenie za tę samą pracę" – informuje CBS MoneyWatch.

Nawet w obliczu takich zmian, eksperci od wynagrodzeń oceniają, że system Expensify jest niezwykły.

"Nie słyszałam o takim systemie. Nie jest niczym niezwykłym posiadanie oceny rówieśniczej w swoim zespole, ale niezwykłe jest posiadanie jej w całej firmie" - mówi Jennifer E. Dannals, asystentka profesora administracji biznesowej w Dartmouth College, której badania koncentrują się na tym, jak ludzie i zespoły wchodzą w interakcje, w tym na uprzedzeniach w negocjacjach.

Dobrowolne głosowanie 

Jak działa proces ustalania wynagrodzeń w Expensify? Po pierwsze, jest dobrowolny. W rozmowie z CBS MoneyWatch Barrett wyjaśnia, że firma prosi swoich 140 pracowników o udział w głosowaniu, a większość z nich na tę prośbę przystaje. Z udziału w głosowaniu można zrezygnować, ale to nie oznacza, że ich wynagrodzenie będzie ustalane na innych zasadach. Nadal będą podlegać ocenie współpracowników. 

Część pracowników rezygnuje z udziału w głosowaniu z przyczyn praktycznych. Cały proces zajmuje około 10 godzin, a firma powtarza go co sześć miesięcy. Głosowanie wymaga tak dużo czasu, ponieważ każdemu pracownikowi pokazuje się parę pracowników obok siebie, z ich nazwiskami i informacjami o ich osiągnięciach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Następnie zadaje się im pytanie: "Który z nich powinien otrzymać wyższą pensję?". 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tej firmie nie negocjuje się podwyżek. O wynagrodzeniach decyduje głosowanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA