W stolicy zarabia się najlepiej

Zarobki przeciętnego mieszkańca Warszawy wynosiły 6 000 zł brutto – wynika z raportu „Wynagrodzenia w Warszawie w 2012 roku” wydanego przez Sedlak & Sedlak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W stolicy zarabia się najlepiej

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

31 lip 2013 17:46


W 2012 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wynosiła 13,4%. W Warszawie wskaźnik ten był najniższy w porównaniu do pozostałych miast wojewódzkich. Wyniósł on 4,1%. Stopa bezrobocia dla całego województwa mazowieckiego była ponad dwukrotnie wyższa, oscylowała na poziomie 10,8%.

Jak wynika z raportu „Wynagrodzenia w Warszawie w 2012 roku", mediana płacy całkowitej brutto w stolicy kraju była najwyższa, wynosiła 6 000 zł. Na drugim miejscu w rankingu wysokości wynagrodzeń w miastach wojewódzkich uplasowały się Gdańsk i Wrocław. Jednakże zarobki w tych miastach były aż o 1 500 zł niższe niż w Warszawie. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań.

Przeciętne wynagrodzenie w stolicy wielkopolski wyniosło w 2012 roku 4 300 zł.

- Na wysokie płace w stolicy kraju wpływ ma przede wszystkim lokowanie tam największych polskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw. W stolicy pracuje zdecydowanie więcej specjalistów, kierowników oraz dyrektorów niż w innych częściach naszego kraju. Inna struktura zatrudnienia przekłada się na wyższe zarobki - komentuje Sylwia Rębisz z Sedlak & Sedlak.

Pracownicy szeregowi zatrudnieni w Warszawie zarabiali w 2012 r. przeciętnie 3 200 zł. Mediana wynagrodzeń specjalistów wynosiła 5 720 zł. Niemal dwukrotnie więcej zarabiali kierownicy. Mediana ich wynagrodzenia całkowitego brutto wynosiła 9 000 zł. Osoby na najwyższym szczeblu, dyrektorzy oraz osoby zasiadające w zarządzie zarabiały przeciętnie 17 300 zł.

Nie tylko w Warszawie, ale również na terenie całej Polski, branża IT była jedną z najlepiej opłacanych branż. Mediana wynagrodzeń całkowitych osób w niej zatrudnionych na terenie stolicy wyniosła 8 000 zł. Równie wysokie płace otrzymywali pracownicy telekomunikacji. O 700 zł mniej zarabiały osoby zatrudnione w przemyśle lekkim. Najniżej opłacani byli pracownicy nauki i szkolnictwa (3 680 zł), kultury i sztuki (4 200 zł) oraz organizacji pozarządowych (4 365 zł).

Raport „Wynagrodzenia w Warszawie w 2012 roku" wydany przez Sedlak & Sedlak, powstał w oparciu o dane pochodzące z X Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń - największego w Polsce, pozarządowego badania płac.

W badaniu wzięło udział 21 072 osób zatrudnionych na terenie Warszawy. Ponad połowę z nich stanowili specjaliści (51,9%). Odsetek kierowników, którzy zdecydowali się na udział w badaniu wyniósł 22,5% badanych, zaś pracowników szeregowych - 18,4%.

Najmniej liczną grupą były osoby na najwyższym szczeblu zarządzania. Osoby zajmujące stanowiska dyrektorskie stanowiły 7,1%.

Więcej informacji tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.