PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W sierpniu ruszą wypłaty czternastych emerytur

  • Autor: PAP/JP
  • 17 maj 2022 10:46

Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W sierpniu ruszą wypłaty czternastych emerytur
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas wizyty w Klubie Senior+ w Świerczach (fot. PAP/Piotr Nowak)
REKLAMA

Szefowa MRiPS wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem odwiedziła Klub "Senior plus" w Świerczach.

Na konferencji prasowej minister Maląg przypomniała, że we wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zapowiedziała, że ustawa o czternastych emeryturach wejdzie w życie w sierpniu. "A więc od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego" - podkreśliła Maląg.

Zaznaczyła, że świadczenie zostanie wypłacone w wysokości minimalnej emerytury, czyli będzie to 1338,44 zł. Szefowa resortu rodziny poinformowała, że według szacunków czternastki otrzyma około 9 mln emerytów i rencistów.

Wskazała, że w przypadku czternastych emerytów wprowadzony będzie mechanizm złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają osoby, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że na tegoroczne trzynastą i czternastą emeryturę jest ponad 25 mld zł.

Maląg akcentowała też, że rząd realizuje wiele programów dla seniorów.

"Czternasta emerytura niedługo stanie się faktem, będziemy rozmawiali dziś o niej na rządzie. To kolejne wsparcie w ramach realizacji naszej polityki skierowanej na drugiego człowieka, naszej solidarności międzypokoleniowej i odpowiedzialności za drugiego człowieka" - powiedziała szefowa MRiPS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W sierpniu ruszą wypłaty czternastych emerytur

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • . 2022-05-17 14:04:11

    Mam nadzieję, że ci wszyscy oszukani, czekający na obiecane emerytury stażowe odpłacą wam godnie przy wyborach. Już teraz nie powinni dać się omamić waszym obietnicom.

  • Zocha 2022-05-17 11:37:00

    Już kupują głosy na wybory,a mochery wniebowzięte.Jednak na starość mózg wysycha.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA