Podczas gdy wzrost w Ameryce Północnej zwalnia, region Azji i Pacyfiku przoduje w liczbie ludności i odsetku osób zamożnych – wynika ze Światowego Raportu Zamożności 2016.

– Podczas gdy liczba najzamożniejszych obywateli świata (HNWI) wzrosła w skali globalnej jedynie o 4 proc., w regionie Azji i Pacyfiku zaobserwowano ich 10-procentowy przyrost. Obszar ten zajmuje zatem pierwsze miejsce pod względem osób majętnych – podaje 20. światowy Raport Zamożności wydany przez Capgemini i RBC Wealth Management.
To pierwszy raz, kiedy Azja i Pacyfik wyprzedzają Amerykę Północną w domenie zamożności i populacji. W 2015 roku region osiągnął 5,1 miliona ludzi zaliczanych do grona majętnych. Dla porównania, Ameryka Północna osiągnęła w tym czasie 4,8 miliona.
Od dziesięciu lat region Azji i Pacyfiku stanowi siłę napędową, która podwaja liczbę i majątek najzamożniejszych ludzi świata. Wskaźnik zamożności podniósł się tam o 10 proc. w samym tylko 2015 roku. To pięciokrotnie więcej niż w przypadku Ameryki Północnej, która, deklarując od 2014 wzrost na poziomie 9 proc., może pochwalić się jedynie dwuprocentowym progresem.
Japonia i Chiny stoją na czele tego procesu, generując prawie 60 proc. światowego wzrostu najmajętniejszych osób w 2015 roku.
9-procentowy wzrost regionu Azji i Pacyfiku niemal dwukrotnie przewyższył ten europejski (5 proc.).
Aktualny wskaźnik populacji osób zamożnych w Europie wynosi niecałe 4,2 mln osób, co daje trzecie po regionie Azji i Pacyfiku oraz po Ameryce Północnej.
Światowy Raport Zamożności Capgemini stanowi punkt odniesienia w identyfikowaniu najzamożniejszych obywateli świata, ich ośrodków oraz globalnej sytuacji ekonomicznej wpływającej na branże zarządzania majątkiem.

KOMENTARZE (0)