W przyszłym roku menedżer w Polsce dostanie mniejszą podwyżkę niż pracownik fizyczny

Wrzesień i październik w większości firm oznaczają zamykanie budżetów na kolejny rok finansowy. Prognozowane wzrosty wynagrodzeń w Polsce w 2015 będą podobne do 2014 r., ale jednocześnie będą jednymi z najwyższych w Europie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W przyszłym roku menedżer w Polsce dostanie mniejszą podwyżkę niż pracownik fizyczny

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

22 wrz 2014 10:29


Według danych globalnej firmy doradczej Aon Hewitt podwyżki wynagrodzeń w firmach działających na polskim rynku za 2014 r. wynosiły średnio 3,6 proc. Jak wynika z najnowszego badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey wysokość planowanych podwyżek na 2015 r. w Polsce wyniesie 3,7 proc.

W ciągu ostatnich kilku lat średnie wzrosty wynagrodzeń w Polsce nie przekraczały poziomu 4 proc. Dopiero od 2014 r. planowane i realizowane podwyżki są niższe.

- Nie jest to jednak powód do pesymizmu - komentuje Katarzyna Stasińska, lider praktyki doradztwa wynagrodzeniowego w Aon Hewitt. - Zmiana ta idzie w parze z niskim poziomem inflacji - realne podwyżki są znacznie wyższe od inflacyjnych prognoz na 2015 r. Dzięki temu polskie społeczeństwo nadal będzie można nazywać "stopniowo bogacącym się" - wyjaśnia.

W 2014 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych najprawdopodobniej wyniesie około 0,5 proc. Wiele prognoz inflacyjnych na 2015 r. przewiduje dla naszego kraju 1,5 proc., co daje realny wzrost płac o 2,2 proc. Dla porównania, realny wzrost płac w Niemczech wyniesie 1,6 proc., we Francji 1,7 proc., w Belgii 0,8 proc. a w Wielkie Brytanii 1 proc. Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyższych realnych podwyżek mogą spodziewać się bułgarscy (2,5 proc.) i rosyjscy pracownicy (2,7 proc.). W Czechach, Słowacji i na Węgrzech, realnie płace wzrosną średnio o 1,2 proc.


A co dzieje się z płacami na Ukrainie? Wszystko wskazuje na to, że inflacja nie wyhamuje w 2015 r. realne płace będą niższe niż dzisiaj.

- Coraz częstszą praktyką stosowaną przez ukraińskie oddziały międzynarodowych firm jest określanie wynagrodzenia w dolarach amerykańskich, szczególnie menedżerom wyższego szczebla. Przy wypłacie pensji, pracownik otrzymuje ją w dolarach lub w hrywnach, przy czym wypłata jest równowartością przyznanej kwoty w dolarach – komentuje Katarzyna Stasińska.

W Polsce – kadrze menedżerskiej mniej niż specjalistom

Średnie podwyżki dla najwyższej kadry zarządzającej i dla kierowników w Polsce będą o 0,1 punktu procentowego niższe niż dla wykwalifikowanych specjalistów i pracowników fizycznych. Jedną z przyczyn tych różnic mogły być zamrożenia podwyżek, jakie w ostatnich latach obserwowaliśmy w wielu organizacjach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.