×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W Polsce nie trzeba podnosić wieku emerytalnego, ale i tak będziemy musieli dłużej pracować

Temat podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce odżył. Politycy w roku wyborczym zapewniają, że nie wykonają tego kroku, jeśli wygrają wybory. Czy słusznie?

W Polsce nie trzeba podnosić wieku emerytalnego, ale i tak będziemy musieli dłużej pracować
Pracownicy, którzy przejdą na emeryturę w 2040 roku, otrzymają średnio 37,9 proc. przeciętnej pensji - wynika z danych ZUS (Fot. Mykyta Martynenko/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Pracownicy, którzy przejdą na emeryturę w 2040 roku, otrzymają średnio 37,9 proc. przeciętnej pensji. W 2050 roku będzie to już tylko 29 proc., zaś w 2070 roku emeryci otrzymają 23 proc. przeciętnego wynagrodzenia - wynika z danych ZUS.
  • Zdaniem ekonomistów nie jest konieczne podnoszenie wieku emerytalnego.
  • Największym wyzwaniem jest aktywność zawodowa Polaków. Należy przekonać ludzi, by pozostawali na rynku pracy wystarczająco długo, aby zarobić na godne emerytury.

Dane nie pozostawiają wątpliwości - czekają nas niskie emerytury. ZUS oszacował, że w 2030 roku relacja średniej emerytury do przeciętnej płacy wyniesie ponad 48 proc. Oznacza to, że za dziewięć lat przeciętna wysokość emerytury będzie oscylowała w okolicy połowy wynagrodzenia.

W kolejnych latach będzie tylko gorzej. Pracownicy, którzy przejdą na emeryturę w 2040 roku, otrzymają średnio 37,9 proc. przeciętnej pensji. W 2050 roku będzie to już tylko 29 proc., zaś w 2060 roku stopa zastąpienia wyniesie tylko jedną czwartą kwoty średniej płacy. W 2070 roku emeryci otrzymają 23 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Podobne wnioski płyną z badania Instytutu Emerytalnego "Stopa zastąpienia - czy Polska spełnia standardy Międzynarodowej Organizacji Pracy?". Na koniec 2020 roku stopa zastąpienia spadła do 42,4 proc. W okresie 2014-2020 odnotowano spadek wskaźnika o 10,1 pkt proc.

- Polski system emerytalny w najbliższych latach przestanie spełniać minimalne standardy, a wypłacane świadczenia będą dalece niewystarczające – czytamy w raporcie Instytutu Emerytalnego.

Wiek emerytalny w Polsce powinien być wyższy? 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: W Polsce nie trzeba podnosić wieku emerytalnego, ale i tak będziemy musieli dłużej pracować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bogdan 2023-02-09 07:31:03

    Panie Sobolewski pan to ma chyba coś z głową,sugerujesz żeby emerytury przysługiwałaby tylko osobom 75+ lub 80+ a co z ludźmi którzy przepracowali 40-50 lat fizycznie, gdzie Emerytury Stażowe czy pan chociaż jeden dzień pracował fizycznie, to co pan wypisuje to jest chamstwo bandytyzm ,tak właśnie się szanuję ludzi ciężko pracujących

  • Lola 2023-02-06 11:58:28

    A może by tak zmienić system emerytalny, widocznie zastępowalność pokoleń już się zużyła.

  • Realia 2023-02-03 16:23:18

    Dłużej, to mogą sobie pracować, ci których głównym zajęciem jest puerdzenue w stołek. Pracownik fizyczny w wieku 65 lat jest tak zużyty i schorowany, że do pracy się nie nadaje. Takich ludzi jest większość, wśród zatrudnionych.

  • Romcost 2023-02-03 01:30:54

    A może by tak ludziom dać wybór, jeśli ktoś zgromadził wystarczające dla siebie środki, to niech na emeryturę idzie w wieku 55lat, dlaczego nie? Jeśli dla kogoś emerytura będzie zbyt mała i zdrowie mu pozwoli, to będzie dłużej pracował. Już dawno wszyscy powinni mieć płacone emerytury ze zgromadzonego kapitału a nie jak górnicy, którzy płacą 25 lat i to nie więcej niż duża część społeczeństwa, a przez 40 lat pobierają nieproporcjonalnie wysokie emerytury na które wszyscy płacimy ...

    • Rada 2023-02-03 16:26:46

      Idź do kopalni (niekoniecznie węgla), przepracuj 25 lat,Wtedy będziesz mógł rizsuewac te swoje,, mądrości."

      • Adam 2023-02-03 18:11:32

        Skoro jesteście tacy styrani praca po 25 latach to dlaczego potem pracujecie w czeskich kopalniach. Tylko mi tu nie pier.......ol że tak nie jest i nie pier....ol kopidole że trzeba było iść do kopalni tylko mi tu kopidole odpowiedz dlaczego z moich podatków mam utrzymywać twoja zasrana kopalnie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA