×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W Polsce nagle przybędzie najgorzej zarabiających

Do tej pory liczba osób z pensją minimalną oscylowała w granicy 1,4-1,5 mln. Pierwszy skokowy wzrost odnotowaliśmy w 2021 roku. W ciągu roku przybyło 637 tys. ludzi zarabiających najniższą pensję. Kolejny skok może mieć miejsce w 2023 roku. Wtedy płaca wzrośnie aż dwa razy i o rekordowo wysoką kwotę.

W Polsce nagle przybędzie najgorzej zarabiających
W przyszłym roku pensja minimalna wzrośnie dwa razy (fot. Unsplash/ThisisEngineering RAEng)
REKLAMA
 • Rada Ministrów ma czas do 15 czerwca na przedstawienie swojej propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku. Pierwsze przecieki z negocjacji oraz postulaty zgłaszane przez organizacje do mediów już docierają.
 • Jeśli nie będzie porozumienia między związkami zawodowymi, pracodawcami i rządem, to finał, czyli ostateczną wysokość płacy minimalnej i stawki godzinowej w 2023 roku, poznamy w połowie września. Wtedy rząd przyjmie rozporządzenie w tej sprawie.
 • Już dziś wiadomo, że w 2023 roku podwyżki płacy minimalnej będą dwie. Z pierwszych przecieków wynika, że rząd chce zaproponować, by od stycznia było to 3350 zł, a od lipca 3500 zł. Bez względu na ostateczną kwotę, w 2023 roku znów lawinowo przybędzie ludzi zarabiających najniższą krajową. To pewne.

Statystyki z ostatniej dekady odnoszące się do liczby pracowników otrzymujących najniższą krajową możemy podzielić na dwa okresy - przed pandemią i po pandemii. 

Przed pojawieniem się wirusa z Wuhan ich liczba oscylowała w granicach 1,3-1,5 miliona. Wzrosty w ujęciu rok do roku sięgały kilkudziesięciu tysięcy osób. Były też lata ze spadkami. Tymczasem pandemia spowodowała wystrzał. Rok walki z wirusem wystarczył, by na rynku pracy przybyło 637 tys. osób zarabiających najniższą krajową. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w ubiegłym roku było to ponad 2 mln 200 tys. Rok wcześniej 1 mln 563 tys. pracowników.

Kolejny skokowy wzrost przed nami. Rząd ogłosił, że w przyszłym roku podwyżka płacy minimalnej odbędzie się dwa razy. A to dlatego, że prognozowany wskaźnik inflacji, który jest zapisany w ustawie budżetowej na przyszły rok, przekroczy 5 proc. Zgodnie z art. 3 przy prognozowanej inflacji przekraczającej 5 proc. wzrost płacy minimalnej ma odbyć się dwa razy w roku. Co to może oznaczać dla sytuacji na rynku pracy?

Po co się starać?

Profesor Szkoły Głównej Handlowej dr hab. Tomasz Rostkowski, Instytut Kapitały Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej, nie ma wątpliwości, że różnice płacowe ulegną zmniejszeniu. Oczywiste jest, że nie wszystkie wynagrodzenia wzrosną proporcjonalnie do podwyżki płacy minimalnej, tym samym wiele osób, które dziś są "na granicy" i zarabiają niewiele więcej niż pensja minimalna, znajdzie się w tej grupie najsłabiej zarabiających.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (32)

Do artykułu: W Polsce nagle przybędzie najgorzej zarabiających
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Lolek 2022-06-06 15:14:18

  Minimalna pensja wzrośnie więc przybędzie LEPIEJ zarabiających, a nie NAJGORZEJ zarabiających. Czytam już drugą filipinkę umysłową tej bolesnej i d i o t k i . W innym artykule dowodzi, że w Polsce jest wysokie bezrobocie bo w nieuprzemysłowionych krajach Afryki wg szacunków MFW czy Banku Światowego jest znacznie mniejsze (tam nikt nie ewidencjonuje bezrobotnych). Skąd bierzecie takie typiary ograniczone z podstawową umiejętnością pisania???

 • Nnmm 2022-05-24 21:09:35

  Już teraz wielu nauczycieli zarabia mniej od sprzątaczek. A jednak to od nauczycieli się wymaga więcej i więcej a nie od sprzątaczek które pol dnia na portierni spijają kawki

  • Bolo 2022-05-25 23:24:49

   To się zamień ze sprzątaczką skoro mają tak dobrze

  • Kros 2022-05-26 00:36:57

   Droga nauczycielko, zwolnij się zatem i idź na portiernie pić kawę. Chyba, że wtedy się okaże, że sprzątaczki zarabiają mniej i nie pracuja 18h tygodniowo (bez kitu o pracy w domu, bo wszyscy w szkole widzieliśmy jak to wygląda).

 • Paweł 2022-05-24 10:55:44

  Wzrost płacy minimalnej to jedyna możliwość na podwyżkę w pracy u niektórych prywatnych pracodawców. Nie kwapią się oni do podwyżek dla swoich pracowników, tłumacząc się iż ciągle są pod kreską, ciągle dokładają do biznesu i nie mają z czego dać podwyżki. Ceny w sklepach i za usługi ciągle rosną a pensje u prywaciarzy stoją w miejscu. Sami co chwila zmieniają swoje dupowozy a pracownik niech na to wszystko zapyla za najniższą pensje a najlepiej jakby płacił za ten zaszczyt pracy u takiego "przedsiębiorcy", taka nasza rzeczywistość.

  • Michał 2022-05-24 16:19:08

   Bo bogactwo bierze się z wyzysku i cwaniactwa, ciężka praca jest dopiero na trzecim miejscu. Pracuje u gościa z pierwszej 20 najbogatszych, łatwiej trafić szóstkę w lotto niż wyciągnąć od takiego jaka extra kasę.

   • Michał 2022-05-24 16:38:31

    Dodam, że raz usłyszałem, że praca u takiego, to przede wszystkim prestiż, a nie tylko pieniądze. Już tam nie pracuje, bo prestiżem ciężko płacić rachunki.

 • Zuza 2022-05-24 09:35:26

  W ciężką pracę i odpowiedzialność w urzędzie to ja nigdy nie uwierzę i a jeszcze te gadki o dokształcaniu, beczka śmiechu. Takie tępe ludzie tam pracują że masakra, wszystko zatrudnione po znajomości. Żenada

  • Ja z urzędu 2022-05-24 10:43:36

   Wypowiadasz sie bo nie masz pojecia i nigdy tak nie pracowałas. Owszem, pewnie zdarzaja sie wciaz osoby zatrudniane "po znajomosci", najczęściej pojedyncze jednostki lub ci na stanowiskach kierowniczych, ale przeciętny szary pracownik nic nie znaczy, mozna go zgniecieś jak robaka i zaebać robotą. Bo przecież są "równi i równiejsi"

 • ROTKA 2022-05-24 08:48:44

  "Osoby, które dziś zarabiają nieco więcej niż płaca minimalna, ale jednak więcej, w wyniku takiej podwyżki płacy minimalnej będą zarabiały tyle samo lub niewiele więcej co najmniej wartościowi dla firmy pracownicy" - to akurat bardzo krzywdząca opinia, niekoniecznie zawsze pensja świadczy o wartościowości pracownika

  • Niestety 2022-05-26 00:42:17

   Opinia może i krzywdząca, ale jest to realna opinia jaką mają wszyscy ludzie troszkę wyżej w hierarchii, zwłaszcza przy rozmowach za zamkniętymi drzwiami.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA