W Niemczech kobiety i mężczyźni będą zarabiać po równo?

• Niemcy chcą wyrównania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na analogicznych stanowiskach.
• Obecnie rozbieżność w zarobkach wynosi ok. 21 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Niemczech kobiety i mężczyźni będą zarabiać po równo?

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

7 paź 2016 14:15


W sprawie zniwelowania różnic w pensjach obu płci, stojąca na czele konserwatywnej CDU kanclerz Angela Merkel porozumiała się z koalicyjną SPD. Nie wiadomo, kiedy zmiany miałyby być wprowadzone.

Mechanizmy wyrównujące płace

Porozumienie przewiduje, że firmy, które zatrudniają więcej niż 200 osób, będą musiały publikować dane dotyczące zarobków kobiet i mężczyzn zajmujących identyczne stanowiska.

Czytaj też: Płace w Katowicach, Warszawie, Poznaniu: Ile zarabiają kobiety, a ile mężczyźni?

Przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 500 pracowników, będą musiały wprowadzić mechanizmy wyrównujące płace kobiet i mężczyzn.

Szef parlamentarnej SPD Thomas Oppermann nazwał projektowane zmiany „wielkim krokiem naprzód” dla milionów pracowników płci żeńskiej w Niemczech.

Kobiety w Niemczech podejmują często pracę na gorzej płatnych posadach i w sektorach oferujących niższe pensje. Często są zatrudnione jedynie na część etatu.

Różnice w Niemczech większe niż w UE

Według danych statystycznych, kobiety w Niemczech zarabiają o około 21 proc. mniej niż mężczyźni na analogicznych stanowiskach. Warto zauważyć, że na obszarze byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej różnica w pensjach obu płci jest wyraźnie mniejsza i wynosi 8 proc. Na terenie byłej Republiki Federalnej Niemiec sięga 23 proc.

W Unii Europejskiej średnia wynosi 16,4 proc. Największa różnica jest w Estonii – niemal 30 proc., Austrii – 23 proc. i Czechach – około 21 proc. Najmniejsza różnica w UE jest w Słowenii – 3,2 proc., na Malcie – 5,1 proc. i w Polsce, gdzie rozbieżność ta wynosi 6,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.