PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

W Finlandii podstawą systemu emerytalnego są powszechne emerytury pracownicze

W Finlandii podstawą systemu emerytalnego są powszechne emerytury pracownicze - obowiązkowe składki finansują głównie pracodawcy i pracownicy. Dobrowolne oszczędzanie na emeryturę nie jest popularne. W poniedziałek w Polsce ruszył program Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

 • Autor: PAP/AKC
 • 6 lip 2019 8:40
W Finlandii podstawą systemu emerytalnego są powszechne emerytury pracownicze
W poniedziałek w Polsce ruszył program Pracowniczych Planów Kapitałowych (fot.pixabay)
REKLAMA
 • 1 lipca największe polskie przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób zaczęły podlegać ustawie o PPK. Co kolejne pół roku - aż do stycznia 2021 r. - system PPK będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach.
 • PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
 • Jak mówił niedawno w rozmowie z PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, PPK jest pewnym standardem, który w takich krajach, jak Wielka Brytania, Niemcy, państwa skandynawskie, USA czy Francja jest powszechny. - Tam służy pracownikom, by ich życie na emeryturze było spokojniejsze. I PPK zbliżają nas do tych standardów - powiedział.

Fiński powszechny system emerytalny składa się z systemu emerytur pracowniczych, który jest obowiązkowy i zdecentralizowany, oraz z pełniącego rolę uzupełniającą systemu podstawowej socjalnej "emerytury państwowej", przewidzianego do wypłat najniższych świadczeń.

W odróżnieniu od wielu państw, w fińskim systemie zasadniczo nie wyróżnia się osobnych filarów, choć wykorzystuje on mechanizmy będące połączeniem I i II filaru (wszystkie emerytury są ustawowym zabezpieczeniem socjalnym, a podmioty rynku pracy mają swój udział w zarządzaniu środkami, które w części inwestowane są na rynku kapitałowym). W organizację i nadzór nad wypłatami emerytur pracowniczych zaangażowanych jest wiele podmiotów: urzędów państwowych oraz instytucji z sektora finansowego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według danych za 2018 r. w 5,5-milionowym kraju ok. 6 proc. mieszkańców pobierało jedynie podstawową emeryturę państwową, a dla ok. 30 proc. świadczenie państwowe uzupełniało niską wypracowaną emeryturę pracowniczą. Z dodatkowego dobrowolnego oszczędzania na emeryturę (związanego także z ulgą podatkową), płacąc dodatkowe składki np. firmie ubezpieczeniowej czy poprzez plany inwestycyjne, korzystało zaledwie kilka procent osób.

Czytaj też: Pierwsze osiem podmiotów zarządzających wpisanych do ewidencji PPK 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W Finlandii podstawą systemu emerytalnego są powszechne emerytury pracownicze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Miśka 2019-10-14 22:55:27

  Wreszcie i troche świata zawitało do Polski. PPK działa i sie sprawdza w róznych krajach. To żadna nowość. Tam działa, wiec czemu miałoby u nas nie zadziałać. Oby tylko wdrażali to tak jak zapowiadaja

 • asia 2019-07-24 16:26:44

  u nas ciekawe jak to będzie z tym ppk, bo tak naprawdę w innych państwach to ten program się sprawdza i ludzie są zadowoleni. Okaże się pewnie już niedługo

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA