W finansach i księgowości wszechstronni zarabiają najlepiej

Działy finansowe w organizacjach stają się mocnym wsparciem w procesie podejmowania kluczowych decyzji w spółkach. Czy w związku z tym rosną oczekiwania w stosunku do pracowników tych działów, a także ich wynagrodzenia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W finansach i księgowości wszechstronni zarabiają najlepiej

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

24 cze 2013 15:28


Odpowiedź na to pytanie daje „Przegląd Płac Finanse & Księgowość 2013” przygotowany przez Page Personnel we współpracy z Grant Thornton.  

 Działy finansowe w trakcie kryzysu dostarczają informacji niezbędnych do formułowania strategii przedsiębiorstwa i zarządzania ryzykiem. Kontrola kosztów, treasury, relacje z bankami czy cash management czynią z nich kluczowy pion w organizacji. Zmiana postrzegania roli finansów wiąże się nie tylko z trudną sytuacją rynkową, ale także z coraz bardziej zaawansowanymi, międzynarodowymi procesami zachodzącymi w spółkach oraz coraz bardziej skomplikowanym system prawno-podatkowym.

- Częsta zmiana przepisów prawa, niejasne i niejednoznaczne interpretacje organów podatkowych czy ZUS oraz rozbieżność stanowisk ministrów a nawet sądów powoduje, że przedstawiciele działów finansowo-księgowych oraz kadrowo-płacowych stają się nierzadko głównym partnerem dla Zarządów w podejmowaniu trudnych decyzji finansowych i kadrowych - twierdzi Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

Wzrost znaczenia działów finansowych przekłada się na zmianę ról przypisywanych poszczególnym stanowiskom, a co za tym idzie stawianie większych wymagań kandydatom do pracy w tych działach. Oprócz wiedzy merytorycznej z danego obszaru np. finansów, analizy czy księgowości, pracodawcy oczekują od pracowników multidyscyplinarności, biegłej znajomości języka angielskiego i zrozumienia funkcjonowania modelu biznesowego firmy.

Poszukiwanie i zatrudnianie osób posiadających wiedzę i doświadczenie z kilku obszarów finansów umożliwia bowiem firmom optymalizację kosztów, co w czasach zawirowań gospodarczych nie pozostaje bez znaczenia.

- W coraz większej liczbie przedsiębiorstw widzimy kontynuację zmian na poziomie starszego analityka, którego rola przesuwa się w kierunku bardzo silnego powiązania pomiędzy biznesem a finansami. Obecni analitycy muszą szeroko patrzeć na biznes, przeprowadzać analizy finansowe procesów zachodzących w działach sprzedaży, marketingu i zakupów, rozkładać je na czynniki pierwsze oraz przedstawiać rekomendacje dalszych działań - komentuje Paweł Prociak, Manager w firmie rekrutacyjnej Page Personnel.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.