PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uwaga, ważne zmiany w 500 plus. Rząd zaoszczędzi miliardy

 • Autor: PAP/JP
 • 22 paź 2021 12:51

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu "Rodzina 500 plus" zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Uwaga, ważne zmiany w 500 plus. Rząd zaoszczędzi miliardy
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Mateusz Marek)
REKLAMA
 • Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie - jak obecnie - samorządy.
 • Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
 • Koszty obsługi świadczenia 500 plus w latach 2016-2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

"Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego, co przełoży się na redukcję kosztów jego obsługi" - poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie - jak obecnie - samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W celu umożliwienie osobom +wykluczonym cyfrowo+ składania wniosków o świadczenie w formie elektronicznej w ustawie wprowadzono przepisy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego" - poinformowało biuro prasowe KPRP.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Uwaga, ważne zmiany w 500 plus. Rząd zaoszczędzi miliardy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Patryk 2021-10-24 15:51:18

  Świetnie nareszcie spowrotem wuchu 😂

 • Patryk 2021-10-24 15:49:56

  Świetnie nareszcie spowrotem wuchu😂

 • Damte 2021-10-22 18:01:48

  Czyli w ZUS pracują za darmo? Teraz nagle będzie prawie bez kosztów, Czemu Geniusze nie wprowadzili tego od razu, można było dać więcej na TVP ;)

  • Za trudne, powtórzyć? 2021-10-22 23:00:06

   Nie pracują za darmo, ale mają mniejsze koszty, bo mniejsza liczba ludzi, obsłuży ten program. Obecnie, w każdej gminie, jakiś pracownik, lub kilku, gdy gmina większą, się tym zajmuje. Konsolidacje, są w celu zmniejszenia kosztów.

 • . 2021-10-22 17:09:29

  Czyli ilu nowych bezrobotnych?

  • Ot co 2021-10-22 23:01:56

   Brakuje ludzi do pracy, to znajdą inną. Najwyżej, mniej Ukraińców będzie potrzeba

 • Skąd ich biorą? 2021-10-22 16:29:24

  W syfonecie,, Wielkie zmiany w 500 plus przesądzone. Duda podpisał ustawę".

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA