×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ustawą w lukę płacową. To byłby bat na dyskryminację w firmach

Jak zlikwidować problem nierówności płacowych między mężczyznami i kobietami? Według Stowarzyszenia Kongres Kobiet można to zrobić wyłącznie za pomocą regulacji. Obowiązkowe raportowanie o procentowej różnicy w poziomie płac ma pomóc rozwiązać ten problem.

Ustawą w lukę płacową. To byłby bat na dyskryminację w firmach
Wiele europejskich krajów wprowadziło regulacje prawne, których celem jest eliminacja luki płacowej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Stowarzyszenie Kongres Kobiet wraz z ekspertami przygotowało projekt ustawy w sprawie ograniczania różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
 • Nakłada on na wszystkich pracodawców zatrudniających ponad 20 pracowników obowiązek monitoringu i corocznego informowania resortu rodziny o procentowej różnicy w poziomie płac kobiet i mężczyzn.
 • Agnieszka Kolenda z Hays Poland ocenia, że każde działanie ukierunkowane na wyrównanie szans jest dobrą inicjatywą. Najlepsze efekty wynikają jednak z edukacji.

Według danych Eurostatu, Polki zarabiają o 7,2 proc. mniej niż mężczyźni, podczas gdy średnia unijna to 16,2 proc. Nie jest jednak tak optymistycznie, jak mogłoby się wydawać. Eksperci przekonują, że wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn (gender gap pay) może być mylący, ponieważ Eurostat uwzględnia dane z kilku wybranych sektorów gospodarki.

Ponadto, jeśli porównamy wynagrodzenia kobiet i mężczyzn mających podobne wykształcenie, doświadczenie zawodowe, pracujących na podobnych stanowiskach i w tych sektorach gospodarki, to okazuje się, że przeciętna (skorygowana) luka płacowa jest o wiele wyższa.

Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w październiku 2018 r. wyniosło 5003,78 zł. Mężczyźni osiągnęli przeciętne wynagrodzenie o 8,9 proc. (443,46 zł) wyższe, a kobiety niższe o 9,2 proc. (460,42 zł). Oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było o 19,9 proc. (903,88 zł) wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

– W badaniu Eurostatu dotyczącym równości płac oferowanych kobietom i mężczyznom Polska wypada bardzo dobrze na tle krajów europejskich. Luka płacowa wynosi 7,2 proc., plasując polski rynek w czołówce rankingu krajów o najbardziej wyrównanych zarobkach. To zestawienie nie uwzględnia jednak czynników takich jak staż pracy i nie obejmuje wszystkich sektorów rynku. Stąd też dane Głównego Urzędu Statystycznego, które bardziej kompleksowo obrazują stan polskiej gospodarki, określają lukę płacową na 19,9 proc. W tym kontekście trudno zaprzeczyć, że w Polsce istnieje problem luki w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – komentuje Agnieszka Kolenda, dyrektor w Hays Poland.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ustawą w lukę płacową. To byłby bat na dyskryminację w firmach
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bernard+ 2020-03-17 20:11:12

  Dla zrównania płac kobiet i mężczyzn wystarcz zatrudnić w kopalniach pod ziemią 50procent kobiet i zrównać wiek emerytalny dla kobiet do 65 lat. O zlikwidować rozporządzenia o pracach zabronionych kobietom.

 • Zeghar 2020-03-15 12:03:57

  A skończy się to tak, że kobiety i mężczyźni będą w oddzielnych kategoriach pracowników. I nie będzie luki płacowej.

 • Engineer 2020-03-09 13:26:12

  Oj z takim wojowaniem to daleko nie zajedziecie. Jedynie sobie zaszkodzicie ! Popatrzcie jak to wyglada w Szwajcarii i jaka tam jest "luka".

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA