PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ustawa o artystach zawodowych coraz bliżej. Są zmiany

 • Autor: PAP/JP
 • 27 cze 2022 12:19

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało zaktualizowany projekt Ustawy o artystach zawodowych. To zakończenie procesu kilkumiesięcznych prac legislacyjnych obejmujących m.in. konsultacje publiczne oraz uzgodnienia międzyresortowe.

Ustawa o artystach zawodowych coraz bliżej. Są zmiany
Ustawa o artystach zawodowych to odpowiedź na postulaty twórców (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Ustawa cywilizuje warunki pracy artystycznej oraz zapewnia najsłabiej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych
 • W trakcie prac nad projektem ustawy wprowadzono szereg zmian o charakterze merytorycznym, proceduralnym, ujednolicającym oraz formalnym. Zapadła m.in. decyzja o zmianie nazwy projektu na "Ustawę o artystach zawodowych".
 • Nie zmieniły się propozycje uprawnień przysługujących artystom zawodowym.

Jak podaje ministerstwo w komunikacie, ustawa cywilizuje warunki pracy artystycznej oraz zapewnia najsłabiej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Podczas prac nad projektem rozpatrzone zostały wszystkie uwagi zgłaszane m.in. przez instytucje, związki zawodowe, organizacje zrzeszające artystów oraz osoby prywatne. W ramach konsultacji przeprowadzono też rozmowy z przedstawicielami producentów i importerów sprzętu elektronicznego.

Co się zmieniło w Ustawie o artystach zawodowych

W trakcie prac nad projektem ustawy wprowadzono szereg zmian o charakterze merytorycznym, proceduralnym, ujednolicającym oraz formalnym. Zapadła m.in. decyzja o zmianie nazwy projektu na "Ustawę o artystach zawodowych". Doprecyzowano i uzupełniono podstawowe definicje zawarte w akcie prawnym oraz wprowadzono nowe - m.in. tzw. systemu teleinformatycznego rejestru prowadzonego przez Dyrektora Polskiej Izby Artystów. System ten będzie służył komunikacji ze wszystkimi podmiotami biorącymi udział w procesie poświadczania uprawnień artysty zawodowego: artystami, członkami Rady Artystów oraz organizacjami reprezentatywnymi. Przygotowane zostały również zapisy związane z procedurami bezpieczeństwa przechowywania danych, a także uwierzytelniania wnioskodawców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodatkowo w projekcie ustawy pojawił się nowy zapis, zgodnie z którym Rada Polskiej Izby Artystów będzie zobowiązana przygotować raport w sprawie rynku dozwolonego użytku w Rzeczypospolitej Polskiej. W raporcie badany będzie m.in. zakres dozwolonego użytku, rodzaje urządzeń, a także szkody ponoszone przez artystów w wyniku powielania ich prac.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ustawa o artystach zawodowych coraz bliżej. Są zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • fff 2022-06-27 15:11:48

  Myślę, że w tej kwestii już wszystko zostało powiedziane o tym skoku na naszą kasę w programch Pana Stanowskiego. Został tam wyśmiany obłudny sposób postepowania artystów. Jeżeli ktoś nie potrafi się utrzymać jako artysta, to widocznie robi złą sztukę i powinien szukać godziwego życia na innym stanowisku pracy. Gdybym był budowlańcem i źle budował, to nikt mi nie zapłaciłby. Czy wówczas żebrałbym o godziwą emeryturę, czy może zmienił zawód na inny, żeby nie umrzeć z głodu?

 • MAŁGORZATA 2022-06-27 12:59:59

  nie kombinować ! tylko wszystkim wypłacać należną godziwą emeryturę i rentę w tym także polskim wszystkim artystom i nie upokarzać !!!!!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA