Ustawa kominowa, wynagrodzenia menedżerów spółek Skarbu Państwa: Ministerstwo pracuje nad projektem w sprawie zasad

• Ustawa kominowa jest wadliwa i mocno kontrowersyjna.
• W lutym projekt ws. zasad wynagradzania menedżerów i członków rad nadzorczych państwowych spółek ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.
• W ciągu miesiąca ma być gotowy projekt dot. zarządzania aktywami korporacyjnymi SP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa kominowa, wynagrodzenia menedżerów spółek Skarbu Państwa: Ministerstwo pracuje nad projektem w sprawie zasad

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 sty 2016 12:33


"Wykonując uprawnienia właścicielskie, kierujemy się standardami międzynarodowymi, europejskimi, przede wszystkim wytycznymi OECD, które dotyczą nadzoru korporacyjnego. (...) Wszystko, co robimy służy - co do zasady - efektywnemu zarządzaniu majątkiem Skarbu (Państwa)" - zapewnił wiceminister skarbu Filip Grzegorczyk podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.

Grzegorczyk poinformował, że w MSP trwają analityczne prace dotyczące zasad kształtowania wynagrodzeń członków organów spółek z udziałem Skarbu Państwa. "Obecnie obowiązuje mocno wadliwa, mocno kontrowersyjna tzw. ustawa kominowa. (...) Postanowiliśmy zmienić filozofię wynagradzania menedżerów, a także członków rad nadzorczych" - podkreślił. Zapowiedział, że "prace analityczne w tym zakresie dobiegają końca". "Myślę, że w lutym projekt dotyczący zasad kształtowania wynagrodzeń będziemy kierować do uzgodnień międzyresortowych" - zaznaczył.

Jak mówił, projekt zakłada "pewne progi". "Od (...) progów będzie można odstąpić, pod warunkiem, że uzasadni się i ujawni powody takiego (...) odstąpienia" - zastrzegł.

Czytaj też: Prezydent miasta vs. prezes spółki skarbu państwa, czyli biedak kontra bogacz?

"Drugi (...) projekt systemowy, analityczny, który jest realizowany w ramach Ministerstwa Skarbu Państwa, to jest projekt dotyczący systemu zarządzania szeroko rozumianymi aktywami korporacyjnymi Skarbu Państwa. Chodzi o to, aby wreszcie udało się tymi aktywami zarządzać w prawidłowy, efektywny sposób. (...) Trwają prace koncepcyjne dotyczące powierzenia wykonywania uprawnień właścicielskich podmiotowi, o charakterze agencji, holdingu, który na wzór państw europejskich zarządzałby tymi aktywami korporacyjnymi Skarbu Państwa, które nie mają charakteru misyjnego, czyli tymi, które mają charakter stricte komercyjny" - mówił. Dodał, że prace w tej sprawie są "dobrze zaawansowane". "Myślę, że w ciągu miesiąca będziemy te prace finalizować" - ocenił.

Wiceminister skarbu mówił również o polityce prywatyzacyjnej resortu skarbu. "Plan prywatyzacji na 2016 rok zakłada pozyskanie kwoty 240 mln zł. (...) Przekształceniom podlegać ma 40 podmiotów. (...) To są podmioty trudno przekształcalne. (...) Trzeba jednak patrzeć na kwestie zbycia tych podmiotów nie za wszelką cenę, tylko za rozsądną cenę" - podkreślił. Dodał, że ten plan jest ambitny i MSP będzie "robiło wszystko, by go zrealizować".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Bożena 2016-01-28 15:33:38

Świetnie,brawo Minister Skarbu !!!!. !Ewidentnie widać tu,jak bardzo potrzebna była DOBRA ZMIANA" !! Widać,że wraca Gospodarz na majątek państwowy!Skończy się,że spółki skarbu państwa darły sukno każda najwięcej dla siebie.Przez ostatnie 8 lat (słownie osiem!)było "bezhołowie" . Teraz skończą się synekury , rozdawnictwo zleceń znajomkom po horendalnych cenach (jak to w kopalniach było). Znajomki (ich firmy)mogą ubiegać się o zlecenia, ale oficjalnie i konkurencyjnie. I niech nie wychodzą na ulicę niby to w obronie demokracji !!