Umowa uaktywniająca dla niani. Taką opcję wybrało prawie 8 tys. opiekunek

• Na podstawie umowy uaktywniającej pracuje w Polsce prawie 8 tys. niań.
• Jak podkreślają eksperci, umowa z nianią nie jest skomplikowana.
• Jeśli wynagrodzenie nie przekracza minimalnego, obowiązkowe składki finansuje budżet państwa.
• Przy wyższych zarobkach od kwoty nadwyżki opłaca je rodzic.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umowa uaktywniająca dla niani. Taką opcję wybrało prawie 8 tys. opiekunek

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

12 paź 2016 6:56


– Nianią nie mogą być przede wszystkim ani rodzice, ani osoby niepełnoletnie. Natomiast może nią zostać babcia, dziadek albo inna osoba spokrewniona – przypomina Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umowę uaktywniającą, czyli umowę o świadczenie usług (do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), można zawrzeć, gdy dziecko, którym niania będzie się opiekować, ma ukończone 20 tygodni. Opieka w tej formie może być sprawowana do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia (albo 4 rok życia, gdy nie jest możliwe zapewnienie dziecku opieki przedszkolnej).

Czytaj też: Co robią au-pair? Słaba ta praca, zarobki też?

Oficjalnym płatnikiem składek jest jeden z rodziców dziecka. W praktyce składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe niań finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS, ale tylko od wynagrodzenia nie wyższego od minimalnego (w 2016 r. było to 1850 zł).

Wsparcie finansowe państwa

Jeśli wynagrodzenie niani przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia, to składki od nadwyżki opłaca rodzic. Niania i rodzic współfinansują składkę na ubezpieczenie emerytalne w równych częściach (po 9,76 proc.) oraz składkę na ubezpieczenia rentowe (1,5 proc. finansuje niania, a 6,5 proc. rodzic). Składkę na ubezpieczenie wypadkowe, gdy pensja niani przekracza wynagrodzenie minimalne, od nadwyżki finansuje w całości rodzic.

Jak wskazuje Radosław Milczarski z ZUS, jeśli wynagrodzenie niani przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia, to składki od nadwyżki opłaca rodzic. (Fot. Newseria) Jak wskazuje Radosław Milczarski z ZUS, jeśli wynagrodzenie niani przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia, to składki od nadwyżki opłaca rodzic. (Fot. Newseria)

Natomiast niania zawsze finansuje składkę na ubezpieczenie chorobowe, jeśli zechce do niego przystąpić (jest ono dla niej dobrowolne). Jest tak niezależnie od tego, czy wynagrodzenie przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, czy też nie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.