×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ulga dla klasy średniej jednak nie zniknie. Oto kto będzie mógł z niej skorzystać

  • Autor: PAP/JP
  • 24 mar 2022 17:47

W opublikowanym w czwartek na stronach RCL projekcie zmian w podatkach znalazła się nowa skala podatkowa. Wynika z niej, że kwota zmniejszająca podatek w całym roku będzie wynosić 3,6 tys. zł. W projekcie znalazły się też zapisy likwidujące tzw. ulgę dla klasy średniej.

Ulga dla klasy średniej jednak nie zniknie. Oto kto będzie mógł z niej skorzystać
Kwota zmniejszająca podatek w całym roku będzie wynosić 3,6 tys. zł (fot. Shutterstock)
REKLAMA

W czwartek na stronach RCL opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych.

Zgodnie z projektem, osoby, które będą zarabiać miedzy 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł jest równa iloczynowi kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł i stawki 12 proc.

W projekcie znalazły się zapisy likwidujące tzw. ulgę dla klasy średniej, czyli obowiązujące obecnie rozwiązanie, obniżające podatek dla osób, które zarabiają od 68 412 zł do 133 692 zł, i rozliczają się na zasadach ogólnych. W zamian za to proponuje się obniżenie niższej stawki podatku PIT do 12 proc. z obecnych 17 proc.

Niektórzy podatnicy będą mogli jednak skorzystać z ulgi dla klasy średniej w rozliczeniu za 2022 r. Taką możliwość dostaną osoby, dla których ta ulga będzie korzystniejsza niż niższa stawka podatku PIT.

"W przypadku gdy podatek należny za 2022 r. wynikający z zeznania (…) jest wyższy od hipotetycznego podatku należnego za 2022 r., właściwy naczelnik urzędu skarbowego zwraca podatnikowi kwotę tej różnicy" - głosi jeden z artykułów projektowanej ustawy" - podano w projekcie. "Przepis (…) stosuje się do podatników, którzy w 2022 r. uzyskali podlegające opodatkowaniu (…) przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej, w wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł (…)" - czytamy dalej w projekcie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ulga dla klasy średniej jednak nie zniknie. Oto kto będzie mógł z niej skorzystać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • X 2022-03-25 09:59:57

    10.800? czyli liczone od przychodu bez potrącenia składek ZUS?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA