PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ułatwienia dla emerytów. Będzie łatwiej przekazać 1,5 proc. podatku

  • Autor: PAP/JP
  • 8 lip 2022 11:44

Do 1,5 proc. wzrosła część podatku, która można przekazać organizacjom pożytku publicznego (OPP); emeryci i renciści będą mogli to robić na podstawie wniosków złożonych w latach poprzednich – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Ułatwienia dla emerytów. Będzie łatwiej przekazać 1,5 proc. podatku
Emeryci i renciści będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku na podstawie wniosków złożonych w latach poprzednich (fot. Artem Labunsky/Unsplash)
REKLAMA

Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie przypomniało, że wprowadzone od 1 lipca zmiany podatkowe objęły także zasady przekazywania części podatku na rzecz OPP. Zgodnie z nimi w rozliczeniu za 2022 r. będzie można przekazać 1,5 proc. podatku należnego zamiast 1 proc. Resort dodał, że wprowadzony został także stały mechanizm zautomatyzowanego przekazywania części podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego. Wcześniej funkcjonował on wyłącznie w ramach walki z COVID-19.

"Po tej zmianie emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne. Wówczas organ podatkowy przekaże kwotę w wysokości 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w PIT-40A tej organizacji, którą emeryt lub rencista wybrał w poprzednich latach" - podano w komunikacie MF.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Resort wyjaśnił, że rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym (nie składają zeznania PIT-37 albo PIT-36). Przypomniano także, że OPP uzyskują środki z 1,5 proc. w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym.

"#NiskiePodatki umożliwiły również emerytom i rencistom wycofanie uprzednio wyrażonej zgody dotyczącej przekazania OPP części podatku. Wycofanie polega na wypełnieniu nowo dodanej części w oświadczeniu PIT-OP pn. +Wycofanie zgody na przekazanie części podatku należnego na rzecz OPP+" - stwierdzono w komunikacie MF. Dodano tam, że obecnie trwają konsultacje formularza.

Resort przypomniał, że aby naczelnik US przekazał 1,5 proc. podatku należnego organizacji wskazanej we wniosku, wybrana OPP musi widnieć w wykazie organizacji uprawnionych do tych środków. Wykaz ten tworzy Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) według stanu na 30 listopada roku podatkowego, a następnie publikuje go do 15 grudnia na stronie internetowe j Narodowego Instytutu Wolności.

"W odniesieniu do przekazania 1,5 proc. podatku należnego z rozliczenia za rok 2022, wykaz ten będzie znany 15 grudnia tego roku" - podano w komunikacie MF.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ułatwienia dla emerytów. Będzie łatwiej przekazać 1,5 proc. podatku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA