×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy znowu zaczęli wydawać w Polsce pieniądze

  • KDS
  • 31 mar 2022 12:59

Cudzoziemcy w naszym kraju zostawiają coraz więcej pieniędzy. Choć do rekordu sprzed pandemii nadal daleko. Prym wiodą Ukraińcy, którzy w ubiegłym roku wydali w Polsce 2,9 mld zł.

Ukraińcy znowu zaczęli wydawać w Polsce pieniądze
Cudzoziemcy w ostatnim kwartale 2021 roku wydali w Polsce 6,7 mld zł, czyli o 44 proc. więcej w porównaniu rok do roku (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Cudzoziemcy w ostatnim kwartale 2021 roku wydali w Polsce 6,7 mld zł, czyli o 44 proc. więcej w porównaniu rok do roku.
  • Najwięcej w tym czasie wydali Niemcy (2,8 mld, 25 proc. więcej rok do roku). Na drugim miejscu znaleźli się Ukraińcy z kwotą 1,04 mld (88 proc. więcej rok do roku).
  • Pod względem wydatków Ukraińców w przeliczeniu na osobę widać, że prawie wyrównujemy przedpandemiczny wynik - wskazuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat wydatków cudzoziemców w Polsce. Wynika z nich, że w czwartym kwartale 2021 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 28,2 mln razy. To prawie 30 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, kiedy ta liczba wyniosła 21,8 mln. Nadal jednak daleko jest do wyniku sprzed pandemii. W 2019 roku liczba przekroczeń granicy wyniosła aż 50,8 mln, co wprost przekładało się na wydatki cudzoziemców na zakupy i usługi.

Czytaj więcej: Zaczynają się konflikty w polskich firmach. A to dopiero początek

- W wynikach za 2021 rok nadal widzimy silny wpływ pandemii. Wydatki w pierwszym i drugim kwartale były rekordowo niskie i wynosiły odpowiednio 453 mln zł oraz 602 mln zł. Natomiast w kolejnych miesiącach te liczby rosły i już w ostatnim kwartale wydatki Ukraińców przekroczyły 1 mld zł. To nadal połowa tego, co wydawali w przedpandemicznych latach, bo wtedy w ostatnich kwartałach wydatki przekraczały 2 mld zł, ale tendencja jest jednoznacznie pozytywna i powinna się utrzymać w kolejnych miesiącach – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Przed wybuchem pandemii, w latach 2016-2019 Ukraińcy każdego roku w Polsce zostawali ponad 7 mld zł. W 2020 roku ten wynik spadł prawie trzykrotnie do 2,6 mld zł, by w minionym roku odbić się do kwoty 2,9 mld zł.

Miliony zostawione w Polsce

Wyższa liczba obcokrajowców przekraczających granicę z Polską przełożyła się na wzrost ich wydatków w naszym kraju. Ogółem cudzoziemcy w ostatnim kwartale 2021 roku wydali w Polsce 6,7 mld zł, czyli o 44 proc. więcej w porównaniu rok do roku. Pod koniec 2021 roku najwięcej w naszym kraju wydali Niemcy (2,8 mld, 25 proc. więcej rok do roku). Na drugim miejscu znaleźli się Ukraińcy z kwotą 1,04 mld (88 proc. więcej rok do roku). Podium zamykają Czesi z wynikiem 755 mln zł (19 proc. więcej rok do roku).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ukraińcy znowu zaczęli wydawać w Polsce pieniądze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Maciek 2022-06-10 03:50:31

    ale co oni kupują?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA