UE: Luka płacowa między kobietami i mężczyznami coraz mniejsza

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej zmniejszyła się w naznaczonych kryzysem finansowym latach 2008-2013.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UE: Luka płacowa między kobietami i mężczyznami coraz mniejsza

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 mar 2015 21:16


Jak wynika z danych Eurostatu w 2013 r. aktywne na rynku pracy kobiety w UE zarabiały średnio o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni, w 2008 r. - o 17,3 proc. mniej.

Opublikowane w czwartek (5 lutego) dane nie uwzględniają zarobków otrzymywanych przez pracowników obu płci za pracę wykonywaną na podobnych stanowiskach, lecz różnicę w zarobkach między płciami w ogóle.

Eurostat nie wyjaśnił przyczyny zaobserwowanej poprawy, podając jedynie, że różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn "jest powiązana z wieloma czynnikami natury prawnej, społecznej i gospodarczej, które wychodzą daleko poza kwestię równej płacy za równą pracę".

Jednak zdaniem Christiana Schulza, ekonomisty niemieckiego banku Berenberg, może to mieć związek z tym, że wiele kobiet pracuje w sektorach mniej dotkniętych kryzysem, np. w oświacie lub administracji państwowej.

"Kobiety zazwyczaj pracują na stanowiskach odpornych na kryzysy. Są nadreprezentowane w sektorze publicznym, który doświadczył mniejszych cięć" - podkreśla Schulz.

Czytaj też: Damsko-męska luka płacowa. Gdzie jest największa?

Tymczasem branże, w których nadreprezentowani są mężczyźni, takie jak budownictwo czy przemysł wytwórczy, dotkliwie odczuły lata kryzysu.

Taką hipotezę zdaje się potwierdzać uwaga Eurostatu, że kobiety stanowią w UE 67 proc. pracowników biurowych i tylko 33 proc. kadr kierowniczych.

Dane opublikowane przez Eurostat pokazują, że różnice w wynagrodzeniu są największe głównie w najzamożniejszych unijnych gospodarkach. I tak na przykład w Niemczech mężczyźni zarabiali w 2013 r. o 21,6 proc. więcej niż kobiety, w Wielkiej Brytanii - 19,7 proc., w Danii - 16,4 proc., we Francji - 15,2 proc.

Największą różnicę w zarobkach obu płci zaobserwowano w Estonii (prawie 30 proc.), a najmniejszą w Słowenii (3,2 proc.).

Polska uplasowała się na trzecim miejscu spośród 28 państw unijnych, po Słowenii i Malcie - w 2013 r. kobiety w naszym kraju zarabiały o 6,4 proc. mniej niż mężczyźni. To postęp w porównaniu z 2008 r., gdy różnica ta wynosiła 11,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.